۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۸
دولت به وضوح وابستگی درآمد‌های خود را از مالیات یشتر کرده تا نوسانات درآمد‌های نفتی ریسک کمتری به منابع درآمدی‌اش وارد کند.

مالیات در سال ۱۴۰۳ برای چه گروه‌هایی بیشتر رشد خواهد کرد؟

مجتبی نظری با کمک گزارشی از مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی می‌کند که رشد بیش از ۴۰ درصدی مالیات در لایحه بودجه ۱۴۰۳ بیشتر از کدام منابع تأمین خواهد شد.

به گزارش فردای اقتصاد، مالیات یکی از پرسروصداترین موضوعات سیاست‌های اقتصادی سال‌های اخیر بوده و در در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ بحث‌ها حول آن از همیشه بیشتر بوده است. دولت به وضوح وابستگی درآمد‌های خود را از مالیات یشتر کرده تا نوسانات درآمد‌های نفتی ریسک کمتری به منابع درآمدی‌اش وارد کند. عده‌ای معتقدند تشدید مالیات‌گیری در شرایطی که رشد اقتصادی پایداری وجود ندارد، به رکود در بنگاه‌ها و فشار مالی به خانوار‌ها دامن می‌زند.

با این حال فارغ از کیفیت مخارج دولت که در جای خود مهم است، پایدارترشدن منابع درآمدی می‌تواند روند امیدوارکننده‌ای باشد. با بررسی گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مشخص می‌شود که در وهله اول، افزایش بیش از ۴۰ درصدی درآمد‌ها به خاطر چند منبع مالیاتی جدید است که البته مواردی مثل افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده عملاً به معنی دریافت مالیات بیشتر از مصرف خانوارهاست.

همچنین بررسی ترکیب مالیات‌ها نشان می‌دهد در برخی موارد تغییراتی در ترجیحات مالیاتی دولت رخ داده است. برای مثال، میان انواع مالیات بر درآمد‌ها مالیات مشاغل افزایش قابل توجهی داشته، اما مالیات کارکنان کمتر از کل منابع مالیاتی رشد کرده است.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی مطرح کرد:
دو یادگار مهم رئیس جمهور شهید در صندوق توسعه ملی
مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در گفتگو با رادیو اقتصاد دو مصوبه مهم در هیأت امنای صندوق در دولت سیزدهم را از یادگارهای رئیس جمهور شهید سید ابراهیم رئیسی در صندوق توسعه ملی برشمرد.
آیفون 13 پرو مکس که به‌خاطر ممنوعیت واردات مدل‌های سری 14 و 15 گران‌ترین گوشی موجود در بازار است، تا 150 میلیون به‌خریداران پیشنهاد می‌شود
مراسم وداع، تشییع و تدفین پیکر مطهر شهید آیت‌آلله سید ابراهیم رئیسی طی روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.
در بسیاری از کشورها، اکثر کارت‌های اعتباری دارای تگ NFC هستند و در کل، فقط با نزدیک کردن گوشی یا کارت به دستگاه کارتخوان، مبلغ تعیین شده از حساب کاربر کسر می‌شود.
با تصمیم هیأت مدیره سازمان بورس، دامنه نوسان بورس محدود شد.