مسکن و انرژی
افزایش سقف وام کمک ودیعه مسکن ابلاغ شد
بانک مرکزی بخشنامه مربوط به مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف وام کمک ودیعه مسکن را که در تهران ۲۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۱۵۰ میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان و برای مناطق روستایی ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است را به ۲۰ بانک عامل ابلاغ کرد و متقاضیان مشمول پس ثبت‌نام در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی به بانک‌ های عامل معرفی می‌شوند.
رکود زمستانی در بازار مسکن
کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه رونق معاملات در بازار مسکن تا شب عید غیرممکن است، گفت: در شرایط فعلی به دلیل باز بودن دست مالکان و سازندگان در قیمت‌گذاری مسکن، توانایی مردم برای خرید به صفر رسیده و تا زمانی که قیمت‌ها به شرایط تعادلی بازنگردد، امکان ایجاد رونق در خرید و فروش ها وجود ندارد؛ بنابراین مردم نگران گرانی مسکن نباشند.
سناریو عجیب برای افزایش قیمت مسکن
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان تصریح می‌کند: در کشوری که به راحتی اعلام می‌کنیم ۴۰ درصد تورم در کشور وجود دارد، به طور قطع این ۴۰ درصد تورم تاثیر خود را روی تمام بازارها می‌گذارد.
مالکان این خانه‌ها باید مالیات بدهند+اعلام جزییات
نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اطلاعات بیش از ۴۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام شده است
مسکن دیگر حباب قیمتی ندارد
یک اقتصاددان، گفت: ممکن است مسکن رشد کمتری نسبت به سایر دارایی‌ها داشته باشد؛ اما این نکته را هم باید مورد توجه قرار داد که تقاضایی که برای مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای مطرح است.
بازار مسکن یک پله عقب نشست
بازار مسکن ۲.۲ درصد از ارزش خود را از دست داد و به روند رشد منفی قیمت که از خرداد آغاز کرده بود ادامه داد. با توجه به تورم حدود ۴۵ درصد، ثبات قیمت مسکن بدان معناست که این بازار طی شش ماه اخیر ۲۲.۵ درصد از ارزش واقعی خود را از دست داده است. به دلیل حباب ۳۰۰ درصدی قیمت خانه در مقایسه با نرخ دلار آزاد نیز پیش‌بینی برخی کارشناسان مبنی بر ثبات قیمت مسکن در میان‌مدت تقویت می‌شود.
قیمت مسکن در این منطقه سقوط کرد!
در آذرماه میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران به ۷۴ میلیون‌و ۸۸ هزار تومان رسیده که ۲.۲ درصد کمتر از آبان‌ماه است و نسبت به آذرماه سال قبل از رشد ۵۴.۱ درصدی حکایت دارد.
تکذیب دریافت مالیات از مستاجران
سازمان امور مالیاتی، اخبار منتشر شده درباره اخذ مالیات از اجاره‌نشین‌ها طبق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ را کذب و غیر واقعی اعلام کرد.
کاهش ۲.۲ درصدی قیمت مسکن در تهران
حجم معاملات مسکن در شهر تهران نسبت به ماه قبل معادل ۱.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد و از مجموع ۲۲ منطقه شهر تهران، ۱۴ منطقه رشد قیمتی ماهانه منفی را تجربه کرده‌اند.
خبر مهم وزیر راه برای بازار مسکن و اجاره
وزیر راه و شهرسازی از پیگیری کاهش مجدد سود تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: با تعیین تکلیف قانون ساماندهی بازار اجاره مسکن، برای افزایش اجاره‌بها سقف تعیین می‌شود.
۱
آخرین اخبار
بازار در یک نگاه