اقتصاد
قیمت واقعی دلار آزاد
با احتساب نرخ تورم ۴۷ درصدی برای ایران در سال ۲۰۲۳ (مطابق با آمار صندوق بین‌المللی پول) و نرخ نزدیک به ۶۰ هزار تومانی ارز در بازار آزاد در اسفندماه ۱۴۰۲، نرخ واقعی ارز در پایان سال گذشته با شکاف نزدیک به ۱۴ هزار تومانی نسبت به بازار آزاد، حدود ۷۳ هزار و ۸۷۴ تومان است.
چرا ارز تک نرخی نمی‌شود؟
به واسطه اقدامات صورت گرفته، نوسانات بازار ارز به میزان چشم‌گیری محدود شده است؛ به‌نحوی‌که ضریب تغییرات نرخ دلار در بازار غیررسمی به‌عنوان شاخصی از نوسانات بازار ارز برای سال ۱۴۰۲ رقم ۵.۸ درصد را تجربه کرده است.
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی مطرح کرد:
دو یادگار مهم رئیس جمهور شهید در صندوق توسعه ملی
مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در گفتگو با رادیو اقتصاد دو مصوبه مهم در هیأت امنای صندوق در دولت سیزدهم را از یادگارهای رئیس جمهور شهید سید ابراهیم رئیسی در صندوق توسعه ملی برشمرد.
سه توافق جدید طلافروشان با وزارت صمت
معاون تجارت و خدمات وزارت صمت با اشاره به سو تفاهم درباره مالیات عایدی بر سرمایه، گفت: نه تنها اصناف طلا مشمول مالیات عایدی سرمایه نشده‌اند، بلکه در مصوبه اخیر مجلس مقرر شده اگر مردم نیز طلای خود را به واحد صنفی دارای مجوز و متصل به سامانه بفروشند، هر زمان و با هر قیمتی باشد از مالیات عایدی سرمایه معاف است.
نرخ احتمالی دلار در روزهای آینده
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: الان دامنه تغییرات نرخ ارز در یک ماه اخیر حدود ۷ هزار تومان است که اصلا نشان دهنده وضعیت متغیرهای بنیادین اقتصادی نیست.
دلار به زیر ۶۰ هزارتومان برمی‌گردد؟
در حالی که نرخ دلار در تلاش‌های پیشین خود جهت حضور در کانال ۶۰ هزار تومانی ناموفق بود، دیروز برای دومین روز متوالی در این بازه قیمتی به فروش رسید.
احتمال ورود دلار به کانال ۵۰ هزار تومان
تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند بازارساز از رخدادهای سیاسی روزهای اخیر بیشترین بهره را برده و باعث رنج‌ شدن قیمت دلار در هفته‌های گذشته شده است.
زمان حراج بعدی شمش طلا مشخص شد
فردا (یکشنبه) بیست و پنجمین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ارز و طلای ایران، برگزار می‌شود.
تسهیلات جدید مالیاتی برای طلافروشان
وزارت صمت تسهیلات تازه‌ای برای ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت یا سامانه مودیان درنظر گرفت.
بهادری جهرمی: مشکلی در تامین منابع ارزی نداریم
سخنگوی دولت گفت: مجموع تجارت خارجی در فروردین ۱۴۰۳، ۱۰.۴ میلیارد دلار بوده است که نزدیک ۵۰ درصد بیشتر از فروردین ۱۴۰۲ است و مشکلی در تأمین منابع ارزی نداریم.
۱
بازار در یک نگاه