۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۵
بررسی نشان داد که سهم بریکس از سال ۲۰۱۵ در ورود نامزدهای جدید از ۲۳ درصد به ۳۰ درصد افزایش یافته و جایگزین منطقه یورو، ایالات متحده و سایر اقتصادهای توسعه یافته شده و برخی تحلیلگران می‌گویند ایران و چین از ذینفعان اصلی توسعه هستند.

افزایش تجارت کالا با ورود ایران به بریکس

به گزارش ایسنا، گسترش گروه کشورهای در حال توسعه بریکس می‌تواند مسیر جدید برای تازه واردانی مانند ایران و آرژانتین باشد اما برخی سرمایه‌گذاران و تحلیلگران معتقدند که سود اقتصادی گسترده‌تر برای اعضای این بلوک قطعی نیست و برخی هم نسبت به اینکه توسعه منجر به افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در داخل بلوک شود، تردید دارند.

با این حال، رهبران بریکس و سایر سرمایه گذاران افزایش وزن اقتصادی ناشی از توسعه را عنوان کردند. یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه چین در یک نشست مطبوعاتی گفت: اعضای جدید سهم بلوک از تولید ناخالص داخلی جهانی را از ۲۶ درصد به ۲۹ درصد و تجارت کالا را از ۱۸ درصد به ۲۱ درصد افزایش خواهند داد.

کریس ترنر، رئیس بازارهای جهانی در ING افزود که به نظر می‌رسد که ارتباط تجاری رو به رشد، زمینه‌ای اساسی برای بیانیه‌های سیاسی فراهم می‌کند.

نتایج بررسی نشان داد که سهم بریکس از سال ۲۰۱۵ در ورود نامزدهای جدید از ۲۳ درصد به ۳۰ درصد افزایش یافته و جایگزین منطقه یورو، ایالات متحده و سایر اقتصادهای توسعه یافته شده است. تحلیلگران و سرمایه‌گذاران می‌گویند ایران و همچنین چین از ذینفعان اصلی توسعه هستند.

یاکوب اکولدت کریستنسن، استراتژیست ارشد درآمد ثابت بازارهای نوظهور در بانک اینوست در کپنهاگ گفت: چین،  برزیل و هند از نظر دسترسی آسان به نفت و آرژانتین و به ویژه ایران از نظر دسترسی به بازارها و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی سود خواهند برد.

طبق گزارش رویترز، افزایش استفاده از ارزهای ملی برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا هدف دیگری بود که رهبران بریکس در نشست ژوهانسبورگ مورد بحث قرار گرفتند. آنها گفتند که این مورد به کاهش آسیب پذیری اقتصاد آنها در برابر دلار قوی و نوسانات ارز خارجی کمک می‌کند. سرمایه‌گذاران اظهار کردند که با توجه به وزن سنگین تولیدکنندگان نفت در میان تازه واردان، این گمانه زنی‌ها را تقویت می‌کند که عربستان سعودی ممکن است به طور فزاینده‌ای به ارزهای غیر دلاری برای تجارت نفت روی بیاورد.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
آخرین اخبار
ویژه ها
جمعی از رأی اولی‌ها و خانواده‌های شهدا با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
امروز (سه شنبه) قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۲ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید.
همزمان با رشد نرخ طلا، سکه امامی به مرز ۳۴ میلیون نزدیک شد .سکه امامی امروز سه‌شنبه هشتم اسفند همزمان با نیمه ابتدایی معاملات امروز بازار ۳۳ میلیون و ۹۵۶ هزار تومان فروخته شد. قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز ۲۷۵ هزار تومان ارتقا پیدا کرد.
متقاضیان از فردا (دوشنبه هفتم اسفند ماه) به مدت سه روز (تا پایان روز چهارشنبه ٩ اسفند ماه) فرصت دارند که از طریق سایت سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای داخلی (www.esalecar.ir) برای تبدیل خودروی خود اقدام کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تعیین حقوق و دستمزد کارگران از وظایف شورای عالی کار است.