۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۹
مشاوران املاک زیر ذره‌بین قرار می‌گیرند
به دنبال طرح برخورد با مشاوران املاک متخلف که در حال حاضر با همکاری هفت دستگاه و ارگان جریان دارد، مجلس شورای اسلامی درصدد آن است که در قالب قانون ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی، مشاوران املاک را رتبه‌بندی کند تا فعالیت آنها به طور مرتب رصد شود.

به گزارش ایسنا، طرح ساماندهی مشاوران املاک و بدون مجوز از اردیبهشت امسال با همکاری هفت دستگاه دولتی و ارگان آغاز شد. طبق آخرین آمار ۱۷۴ هزار و ۳۸۴ واحد صنفی مشاور املاک در کشور فعالند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۸۳۷ واحد صنفی فاقد مجوز هستند.

در سال‌های اخیر برخی مشاوران املاک با اقداماتی در جهت منافع خود به بازار مسکن آسیب‌هایی وارد کردند. بسیاری از افراد معتقدند یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت مسکن، فعالیت‌های غیر قانونی و تخلف برخی از مشاوران املاک بوده که با قیمت سازی‌های کاذب، زمینه افزایش قیمت مسکن را فراهم می‌کردند. البته مشاوران املاکی هم در کشور داریم که صادقانه و حرفه ای فعالیت می‌کنند و تعداد آنها نیز بسیار زیاد است.

پس از سال‌ها بلاتکلیفی وضعیت  بازار مسکن، دولت و مجلس تصمیم گرفتند نسبت به ساماندهی صنف مشاور املاک اقدام کنند.

همزمان با برخورد با مشاوران املاک متخلف، مجلس  شورای اسلامی در قالب طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی در پی آن است تا مشاوران املاک را رتبه‌بندی کند. آن‌طور که محمدرضا  رضایی کوچی گفته است مشاوران املاک در طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی مطابق با شاخص‌هایی معین رتبه‌بندی شده و به صورت مرتب مورد ارزیابی و نظارت قرار می‌گیرند.

بازار مسکن در سه ماه اخیر به آرامش رسیده که از ثبات بازارهای موازی و نرخ ارز نشأت گرفته است. از طرف دیگر طرح‌های دولت در زمینه‌هایی همچون ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، ساماندهی مشاوران املاک و مالیات خانه‌های خالی به ایجاد ثبات در بازار مسکن کمک کرده است.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در سال ۱۴۰۳ نسبت به امسال رشد حداقل سه برابری منابع بهینه‌سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی این است که در این حساب، ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تأمین شود.
امروز (دوشنبه) قیمت طلا در بازارهای جهانی، نزولی شد.
یورو خدماتی در نیمه کانال ۴۶ هزار فروخته می‌شود. هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۸۶۳ هزار تومان و هر قطعه سکه امامی ۳۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان به‌فروش رسیدند
مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس، ضمن تاکید بر اینکه، افزایش زیان این شرکت در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ناشی از افزایش قیمت مواداولیه در عین سرکوب قیمت‌ محصولات و قیمت‌گذاری دستوری است، بر موضوع اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات ارتقا یافته، انتظار خود برای به‌روز رسانی قیمت محصولات برای سال جاری اشاره کرد.
معاون پژوهش سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه چه کسانی مشمول صدور صورتحساب الکترونیکی هستند گفت: فروشندگان خدمات و کالاهای تک نرخ و همچنین کسانی که سقف ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته و از صدور صورتحساب معاف هستند تا پایان سال ۱۴۰۴ رسید دستگاه‌ها و درگاه پرداخت الکترونیکی آنها به عنوان صورت حساب الکترونیکی تلقی می‌شود.