بازار ارز و بحرانی به نام باز کردن دست دلالان

جبار کوچکی نژاد

نماینده مجلس

اقدامات نسنجیده از جمله لغو فعالیت صرافی‌های توانمند نه تنها به ارز تک نرخی منتهی نشد بلکه نابسامانی بازار را نیز رقم زد.

این اتفاقات در حالی رخ داده است که امروزه تاثیر تلاطم قیمتی در حوزه ارز در همه کالاها و همچنین معیشت مردم مشهود است.
رییس‌جمهور در جریان رقابت‌های انتخاباتی یکی از اهداف خود را تک نرخی شدن ارز اعلام کرده بود اما دولت در تک نرخی کردن ارز موفق نبوده و حتی تصمیم بانک مرکزی درباره لغو فعالیت برخی صرافی ها نتیجه‌ای در ساماندهی ارزی نداشته است. متاسفانه باید بدانیم که برخی اقدامات شوک به بازار وارد می‌کند و تصمیمات اخیر نیز از این امر مسنثنی نیست.

به نظر می‌رسد اتخاذ تصمیمات جدی برای مقابله با دلالی در حوزه ارز ضروری است این در حالی است که تنگ کرم عرصه بر صرافان شناسنامه‌دار دست دلالان را در بازار ارز باز می‌کند . در عین حال ایران با تحریم‌های بانکی روبروست و این صرافی‌ها هستند که در خط مقدم نقل و انتقال پول در کشور قرار دارند. گذشته از تمامی شعارها، تاثیر نرخ ارز در سفره مردم، بر سیاستگذاران و تصمیم‌گیران روشن است و در این فضا مجلس آماده کمک به دولت برای تسریع در بهبود وضعیت بازار ارز است.
واقعیت این است که وجود ارز ۷ نرخی در بازار نتیجه تصمیمات اشتباه مسئولان است و دولت به طور عام و بانک مرکزی به طور خاص باید سیاست‌های توام با تزریق آرامش را در خصوص بازار ارز دنبال کنند.
هر چه هست اداره بازار ارز با روش‌های پیشین دیگر جوابگو نیست.

 

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
واکنش‌ها به کناره‌گیری بایدن
خط و نشان کامالا هریس برای ترامپ
مقامات و سناتورهای آمریکا نسبت به کناره‌گیری «جو بایدن» از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور و حمایت او از «کامالا هریس» معاون خود، واکنش‌های مختلفی از خود نشان داده‌اند.
سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: بازار خودرو بعد از سال ۹۶ و در حالی که تولید بیش از یک و نیم میلیون خودرو در سال را داشت، وارد فرایند اعمال محدودیت در واردات خودرو شد.
قیمت طلا و سکه امروز در بازار تهران تغییر کرد.
حقوق تیر ماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی با توجه به تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی براساس زمان‌بندی اعلامی جدید پرداخت می‌شود.​​​​​​​
وزیر ارتباطات در دیدار با رئیس جمهور منتخب مطرح کرد
فیلترشکن‌ها؛ متهم اصلی کاهش سرعت اینترنت
وزیر ارتباطات در دیدار با رییس جمهوری منتخب با اشاره به حوزه‌های کاری این وزارتخانه به تبیین اقدامات و دستاوردهای دولت شهید جمهور در بخش‌های شبکه ملی اطلاعات، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، توسعه دولت هوشمند، توسعه صنعت فضایی و اقتصاد دیجیتال پرداخت.