بازار ارز و بحرانی به نام باز کردن دست دلالان

جبار کوچکی نژاد

نماینده مجلس

اقدامات نسنجیده از جمله لغو فعالیت صرافی‌های توانمند نه تنها به ارز تک نرخی منتهی نشد بلکه نابسامانی بازار را نیز رقم زد.

این اتفاقات در حالی رخ داده است که امروزه تاثیر تلاطم قیمتی در حوزه ارز در همه کالاها و همچنین معیشت مردم مشهود است.
رییس‌جمهور در جریان رقابت‌های انتخاباتی یکی از اهداف خود را تک نرخی شدن ارز اعلام کرده بود اما دولت در تک نرخی کردن ارز موفق نبوده و حتی تصمیم بانک مرکزی درباره لغو فعالیت برخی صرافی ها نتیجه‌ای در ساماندهی ارزی نداشته است. متاسفانه باید بدانیم که برخی اقدامات شوک به بازار وارد می‌کند و تصمیمات اخیر نیز از این امر مسنثنی نیست.

به نظر می‌رسد اتخاذ تصمیمات جدی برای مقابله با دلالی در حوزه ارز ضروری است این در حالی است که تنگ کرم عرصه بر صرافان شناسنامه‌دار دست دلالان را در بازار ارز باز می‌کند . در عین حال ایران با تحریم‌های بانکی روبروست و این صرافی‌ها هستند که در خط مقدم نقل و انتقال پول در کشور قرار دارند. گذشته از تمامی شعارها، تاثیر نرخ ارز در سفره مردم، بر سیاستگذاران و تصمیم‌گیران روشن است و در این فضا مجلس آماده کمک به دولت برای تسریع در بهبود وضعیت بازار ارز است.
واقعیت این است که وجود ارز ۷ نرخی در بازار نتیجه تصمیمات اشتباه مسئولان است و دولت به طور عام و بانک مرکزی به طور خاص باید سیاست‌های توام با تزریق آرامش را در خصوص بازار ارز دنبال کنند.
هر چه هست اداره بازار ارز با روش‌های پیشین دیگر جوابگو نیست.

 

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در سال ۱۴۰۳ نسبت به امسال رشد حداقل سه برابری منابع بهینه‌سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی این است که در این حساب، ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تأمین شود.
امروز (دوشنبه) قیمت طلا در بازارهای جهانی، نزولی شد.
یورو خدماتی در نیمه کانال ۴۶ هزار فروخته می‌شود. هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۸۶۳ هزار تومان و هر قطعه سکه امامی ۳۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان به‌فروش رسیدند
مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس، ضمن تاکید بر اینکه، افزایش زیان این شرکت در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ناشی از افزایش قیمت مواداولیه در عین سرکوب قیمت‌ محصولات و قیمت‌گذاری دستوری است، بر موضوع اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات ارتقا یافته، انتظار خود برای به‌روز رسانی قیمت محصولات برای سال جاری اشاره کرد.
معاون پژوهش سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه چه کسانی مشمول صدور صورتحساب الکترونیکی هستند گفت: فروشندگان خدمات و کالاهای تک نرخ و همچنین کسانی که سقف ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته و از صدور صورتحساب معاف هستند تا پایان سال ۱۴۰۴ رسید دستگاه‌ها و درگاه پرداخت الکترونیکی آنها به عنوان صورت حساب الکترونیکی تلقی می‌شود.