برای ایران …

علیرضا کنگرلو

روزنامه نگار

اگر فرزندانمان به مــا خرده بگیرند که چرا کشوری مثل قطر به پشتوانه درآمدهای سرشــار گازی از یک میدان مشــترک، برای مردمش رفاه و آبادانی بــه ارمغان آورد و ما منافع ملی را فدای اختلافات ســلیقه ای و بخشــی کردیم، چــه جوابــی داریم؟ آیا می توانیم بــاز هم تقصیر را گردن تحریم ها بیندازیم؟ آیا بــاز می توانیم کمبود امکانات و ســرمایه و جنگ اقتصادی و چه و چه را بهانه کنیم؟ قطعا نمی توانیم و آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد؛ و طبیعی اســت که به نیکی از ایــن کم کاری و بی تفاوتی ما یاد نکنند. ما قطعا اینطور قضاوت خواهیم شد. در روزهایی که فرصت سرمایه گذاری به پشتوانه منابع ملی در میادین مشترک فراهم بوده، بــه بهانه های واهی و نگاه بخشــی، منافع ملــی را قربانی کردیــم تا همچنان شــاهد برداشــت حداکثری همســایه ها از میادین مشترک نفتی و گازی باشیم و بهبود اوضاع را به انشاءاﷲ و ماشاءاﷲ بسپاریم.

"صنــدوق توســعه ملــی" طــرح ســرمایه گذاری در بالا دست نفــت و گاز، به ویــژه میادیــن مشــترک را آمــاده اجرا داشــت که در صــورت عملیاتی شــدن با اضافه برداشــت از میادیــن مشــترک، هم بدهی هــای ۱۳ ســاله دولتها به صندوق توسعه ملی تســویه می شد و هم صندوق در مقام یک صندوق بین نسلی، خلق ارزش و ثــروت می کرد؛ ثروتی که هم اهالی امروز و هم ساکنان فردا را منتفع می کرد؛ هرچند رئیس جمهور شهید رئیسی و نیز نمایندگان مردم در مجلس بســیار پشتیبان این طرح بودند؛ اما افســوس که این طــرح ملی در مسلخ نگاه های بخشی، قربانی شد.

حال بــا روی کار آمــدن رئیس جمهور جدیــد کــه یکــی از صدهــا دغدغه های مهمشــان با وجود مشکلات بســیار زیاد اقتصادی، رفع بخشی از مشکلات معیشتی مردم اســت؛ همانجایی که دکتر پزشکیان در یکــی از مناظرات گفتند: "آقایان توضیح دهند که در میادین مشــترک نفتی و گازی چقدر ضرر می کنیم؟ همین قطر و امارات و عمان و کویت، در میادین مشترک سهم شان را می برند ولــی ما عین خیالمان نیســت. سرمایه مان را داریم از دست می دهیم".

امیدواریــم با نگاه ویــژه و حمایت های مســعود پزشــکیان کــه دغدغه مــردم را دارد، این طــرح امیدبخش کــه بتوانیم ظرفیتهــای موجود در صندوق توســعه ملــی خلق ثروت کنیم به نتیجه ای برســد که سرانجامش بهبودی وضعیت اقتصادی مردم این ســرزمین باشد؛ برداشت بیشتر از میادین مشترک نفتی و گازی توسط ایران، به نفع ایران و برای ایران ...

 

: اشتراک گذاری
برچسب ها: علیرضا کنگرلو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
در مصوبه گذشته حقوق و دستمزد هیئت وزیران بندی وجود داشت که امکان تفسیر و سوء استفاده را فراهم می‌کرد که با نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری اصلاح شد.
اولین شب از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
امروز (چهارشنبه ۲۰ تیرماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۷ هزار واحد افت کرد.
در جلسه هیأت امنا صندوق توسعه ملی مطرح شد؛
بیش از 5/7 میلیارد دلار تامین مالی در حال اجرا
در سه سال بیش از ۵ میلیارد دلار طرح تامین مالی در حال اجرا و بیش از ۱۰ میلیارد دلار طرح تامین مالی بصورت مصوب
با افزایش گرما طی روزهای گذشته، کشور با افزایش مصرف برق مواجه بوده که این میزان مصرف به عدد ۷۶۸۰۰ مگاوات رسیده است.