۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۳
رضایت جامعه ورزش از دولت پزشکیان، با اعجاز اعتماد و اکسیر مشارکت حاصل می‌شود.

خواسته‌های جامعه ورزش از دولت چهاردهم

دکتر مجید خاتونی

رئیس انجمن جامعه و ورزش و فرهنگ ایران

امروز، ورزش همانند سایر نهادهای اجتماعی با انباشتی از مسائل حل نشده مواجه است؛ تقریبا در تمامی جنبه‌ها و بخش‌های ورزش، اشکالات اساسی و ضعف‌های بنیادین وجود دارد.

اصلاح اندیشه حکمرانی و تغییر نگاه دولت به ورزش، از یک نهاد ثانویه به یک نهاد مهم و اثربخش اجتماعی باید در اولویت امور و برنامه‌ها باشد.

چانه ورزش باید به اندازه کارکردهایش بزرگ گرفته شود و سهم خود را از حوزه‌های سلامت، آموزش، اقتصاد، امنیت و فرهنگ بگیرد.

رضایت جامعه ورزش از دولت پزشکیان، با اعجاز اعتماد و اکسیر مشارکت حاصل می‌شود.

کنار زدن حصارهای دور قدرت برای ورود نیروهای جوانِ توانمند و مشاوران باتجربه علاوه بر حل مسائل، تحولاتی را به همراه دارد.

تغییر نگاه و مشارکت پذیری دولت، با خود برنامه‌محوری، تخصص‌گرایی و شایسته‌گزینی را به دنبال خواهد داشت و استقلال ساختار و استحکام مدیریت ورزش را تقویت می‌کند.

توجه و شناخت کارکردهای جامعه‌ساز ورزش باید در ستاد فرماندهی (شورای عالی ورزش) و دستگاه‌های اجرایی (وزارتخانه‌ها و سازمان‌های تابعه) دولت نهادینه شود، تا منجر به نگاه اکوسیستمی به ورزش شود.
با این رویکرد، ورزش تنها در وزارت ورزش و جوانان خلاصه نمی‌شود و به صورت شبکه‌ای دیده و مدیریت می‌شود.

اعمال حکمرانی مشارکتی نه تنها منجر به چابکی و کارآمدی دولت می‌شود، بلکه بخش خصوصی، نهادهای اجتماعی و تشکل‌های ورزشی از قدرت اثرگذاری و نقش آفرینی قابل توجهی برخوردار می‌شوند.

دولت باید متمرکز و متعهد به وظایف ذاتی و نقش‌های اصلی خود در قبال ورزش شود و در توزیع عادلانه و امکانات قابل دسترس به اقشار مختلف جامعه خدمت‌رسانی کند.

با حمایت کافی و بدون مداخله‌گری، حوزه قهرمانی را به فدراسیون‌ها و حوزه حرفه‌ای را به باشگاه‌ها یعنی متولیان اصلی آنها واگذار کند.

تعامل با مجلس برای تصویب لوایح و طرح‌های کلان و حمایت از برنامه‌های توسعه محور، از مهم‌ترین ماموریت‌های دولت در ۴ سال پیش روست، که می‌تواند جز خدمات ماندگار آن محسوب شود.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
در مصوبه گذشته حقوق و دستمزد هیئت وزیران بندی وجود داشت که امکان تفسیر و سوء استفاده را فراهم می‌کرد که با نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری اصلاح شد.
اولین شب از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
امروز (چهارشنبه ۲۰ تیرماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۷ هزار واحد افت کرد.
در جلسه هیأت امنا صندوق توسعه ملی مطرح شد؛
بیش از 5/7 میلیارد دلار تامین مالی در حال اجرا
در سه سال بیش از ۵ میلیارد دلار طرح تامین مالی در حال اجرا و بیش از ۱۰ میلیارد دلار طرح تامین مالی بصورت مصوب
با افزایش گرما طی روزهای گذشته، کشور با افزایش مصرف برق مواجه بوده که این میزان مصرف به عدد ۷۶۸۰۰ مگاوات رسیده است.