راه بهبود بورس در آینده

فردین آقا بزرگی
کارشناس ارشد بازار سرمایه

بهبود شرایط در بازه کوتاه مدت امکان پذیر نیست و نیازمند یک برنامه مدون عملیاتی زمان بندی شده می باشد. با این وجود مسلما کسی نمی‌گوید که با بهبود وضع معیشت و بازار سرمایه مخالف است اما نکته‌ای که اینجا حائز اهمیت می باشد برنامه‌های عملیاتی، گروه مشاورین و افرادی است که با توجه به تجربه و تخصص در این زمینه به کار گمارده شده اند و به عنوان مشاور، دستیار و یا احتمالاً اعضای کابینه احتمالی در کابینه نامزد مربوطه قرار دارند. چون دولت نیازمند تأمین مالی و تأمین کسری بودجه است، به صورت مصلحتی این امور اقتصادی به انحاء مختلف کماکان اداره خواهد شد و این یکی از نواقص و آفت های سیاست های توسعه و اقتصادی است. افزایش نرخ بهره، انتشار بی حدوحصر و بی رویه اوراق برای تأمین کسری بودجه دولت و مهمترین آن‌ها قیمت گذاری دستوری در ساختار اقتصاد(اقتصاد دستوری) از مهمترین موارد تأثیرگذار بر وضعیت نابسامان و بحرانی بازار سرمایه بوده اند افزایش نرخ بهره، انتشار بی حدوحصر و بی رویه اوراق برای تأمین کسری بودجه دولت و مهمترین آن‌ها قیمت گذاری دستوری در ساختار اقتصاد(اقتصاد دستوری) از مهمترین موارد تأثیرگذار بر وضعیت نابسامان و بحرانی بازار سرمایه بوده اند. چون دولت نیازمند تأمین مالی و تأمین کسری بودجه است، به صورت مصلحتی امور اقتصادی به انحاء مختلف کماکان اداره خواهد شد و این یکی از نواقص و آفت های سیاست های توسعه و اقتصادی است بهبود شرایط نیازمند زمان و برنامه است، چنانچه شخص یا اشخاصی هم اکنون ادعا کنند که مسایل را در کوتاه مدت حل خواهند کرد مسلما یا دارند اشتباه می کند یا به طور غلط دارند اطلاع رسانی می کند چراکه این کار در بازه کوتاه مدت امکان پذیر نیست و نیازمند یک برنامه مدون عملیاتی زمان بندی شده (Action Plan) می باشد که یکپارچه نظام حکمرانی اقتصادی واقف باشد به لزوم اجرای این تعهدات، بنابراین صرفاً اگر بسنده کنیم که شخص یا اشخاصی که زبده هستند و سرکار می آیند و می‌توانند یک تنه به نبرد با این چالش ها و بحران های اقتصادی بربیایند و حل مشکلات کنند اغراق آمیز و خوش بینانه است.

: اشتراک گذاری
برچسب ها: فردین آقا بزرگی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
در مصوبه گذشته حقوق و دستمزد هیئت وزیران بندی وجود داشت که امکان تفسیر و سوء استفاده را فراهم می‌کرد که با نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری اصلاح شد.
اولین شب از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
امروز (چهارشنبه ۲۰ تیرماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۷ هزار واحد افت کرد.
در جلسه هیأت امنا صندوق توسعه ملی مطرح شد؛
بیش از 5/7 میلیارد دلار تامین مالی در حال اجرا
در سه سال بیش از ۵ میلیارد دلار طرح تامین مالی در حال اجرا و بیش از ۱۰ میلیارد دلار طرح تامین مالی بصورت مصوب
با افزایش گرما طی روزهای گذشته، کشور با افزایش مصرف برق مواجه بوده که این میزان مصرف به عدد ۷۶۸۰۰ مگاوات رسیده است.