۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۲
قیمت لندکروز مدل ۲۰۲۴ صفر کیلومتر در امارات ۲۳۸۹۰۰ درهم است که به پول ایران حدود ۴ میلیارد تومان می‌شود. این در حالی است که قیمت یک لندکروز صفر مدل ۲۰۲۰ در ایران با قیمت ۴۰ میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

کدام خودروهای ارزان وارداتی به ایران می آیند؟

در روزهای اخیر بازار خودرو همواره یکی از مهمترین بخش سخنان نامزدهای ریاست جمهوری بوده است. قیمت بالا و کیفیت پایین خودروهای داخلی در کنار تعرفه نجومی واردات خودرو بازار را حسابی برای دلالان و سودجویان داغ کرده و خریداران واقعی را به دردسر انداخته است. 

روزگار خودرو در همین رابطه با تایید اظهارات پزشکیان درمورد آشفته بازار خودرو ایران در خبری نوشت: شاید جالب باشد بدانید قیمت لندکروز در ایران و امارات چقدر است.

قیمت لندکروز مدل ۲۰۲۴ صفر کیلومتر در امارات ۲۳۸۹۰۰ درهم است که به پول ایران حدود ۴ میلیارد تومان می‌شود.

این در حالی است که قیمت یک لندکروز صفر مدل ۲۰۲۰ در ایران با قیمت ۴۰ میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

کندی واردات خودرو و تعرفه های سنگین همه باعث شده دست مردم از خرید خودروهای با کیفیت خارجی کوتاه شود.

از سویی دیگر روز گذشته وزیر صنعت از انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای عرضه خودروهای ارزان قیمت وارداتی خبر داد و تأکید کرد: در تلاشیم خودروهای با قیمت مناسب و باکیفیت وارد کنیم.بررسی‌ها نشان می‌دهد در دنیا خودروهایی تولید می‌شود که قیمت آنها با توان اقتصادی خریداران ایرانی همخوانی دارد.

خبرآنلاین در همین رابطه نوشت: آزادسازی واردات خودرو از آن دسته مسائلی است که از سال۱۳۹۷ تاکنون بین مجلس، دولت و بازار خودرو در حال رفت‌وآمد بود. درنهایت ۱۶خردادماه۱۴۰۱، رئیس مجلس قانون واردات خودرو را برای مدت ۵سال، برای اجرا به دولت ابلاغ کرد.

به گزارش همشهری آنلاین،اما از یک سال پیش وزارت صنعت زمینه ورود خودروهای خارجی را فراهم کرد اما یکی از چالش‌های مهم در زمینه واردات خودرو این است که خودروهای وارداتی عمدتا تناسبی با توان اقتصادی مردم نداشته‌اند و خریداران این خودروها عمدتا افرادی هستند که توان اقتصادی بالاتری نسبت به سطح جامعه دارند. در چنین شرایطی روز گذشته وزیر صنعت از حل این چالش مهم خبر داد و تأکید کرد که این وزارتخانه در تلاش برای واردات خودروهای ارزان‌قیمت است.

طبق آیین‌نامه واردات خودرو، دولت صرفا مجاز است خودروهایی وارد کند که قیمت آنها کمتر از ۲۰هزار دلار است با این حال اولویت با خودروهایی است که قیمت آنها کمتر از ۱۰هزار دلار است.

با توجه به این نرخ قیمت خودروهای ۱۰هزار دلاری با نرخ ارز بازار آزاد رقمی در حدود ۶۰۰میلیون تومان است. هرچه قیمت جهانی خودرو کمتر از ۱۰هزار دلار باشد قیمت داخلی آن نیز کمتر خواهد بود.

مروری بر قیمت خودروهای خارجی نشان می‌دهد که در دنیا خودروهایی وجود دارند که قیمت آنها متناسب با سطح اقتصادی مردم ایران است به‌طور مثال در هند خودروهایی تولید می‌شود که معادل تومانی قیمت آنها پایین‌تر از ۲۰۰میلیون تومان است. در این کشور حتی شرکت تاتا مووتورخودرویی به نام نانو تولید می کند که قیمت آن ۱۸۰۰دلار یعنی حدود۱۰۰میلیون تومان است.

این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد خودرو با کیفیتی مانند رنو کوئید یا نیسان مگنایت به‌ترتیب قیمتی معادل ۲۰۵و ۴۵۰میلیون تومان دارند. البته باید توجه کنید که قیمت این خودروها با احتساب تعرفه گمرکی و سود بازرگانی بعد از واردات به کشور حدود ۲برابر می‌شود.

به‌نظر می‌رسد در طرح جدید وزارت صنعت برای واردات خودروهای ارزان قیمت عمدتا خودروهای اینچنینی انتخاب شود.

واردات خودروهای ارزان قیمت
عباس علی‌آبادی، وزیر صمت با اشاره به برنامه‌ریزی درخصوص عرضه خودروی ارزان قیمت، گفت: برای افزایش بهره‌وری خودروسازان داخلی باید خودروهایی در مقیاس ارزان‌تر وارداتی در اختیار مردم قرار گیرد. پیش از این واردات برای خودروهایی که قیمت آنها بالاتر از ۱۰هزار دلار بوده است صورت می‌گرفت، اکنون در تلاش هستیم تا زمینه واردات خودروهای قیمت مناسب و باکیفیت را فراهم کنیم. علی‌آبادی ادامه داد: خودروهای باکیفیت و ارزان قیمت وارداتی، رقابت‌پذیری را افزایش می‌دهد ضمن اینکه برای ارتقا و کیفیت خودروها یکی از مؤلفه‌ها رقابت‌پذیری است. مؤلفه‌های دیگری تأثیرگذار است تا تولید منطقی‌تر شود نه‌تنها خودرو ارزان قیمت، بلکه باید در همه محصولات و کالاها فاکتور قیمت و کیفیت را درنظر بگیریم.

فهرست خودروهای ارزان قیمت

در زیر نام برخی خودروهای ارزان قیمت خارجی را می‌بینید. قیمت خودروها با دلار ۶۰هزار تومانی محاسبه شده است. قیمت این خودروها با احتساب تعرفه گمرکی و سود بازرگانی بعد از ورود به ایران حدود ۲برابر می‌شود.

کدام خودروهای ارزان وارداتی به ایران می آیند؟

 
 
 
: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
در مصوبه گذشته حقوق و دستمزد هیئت وزیران بندی وجود داشت که امکان تفسیر و سوء استفاده را فراهم می‌کرد که با نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری اصلاح شد.
اولین شب از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
امروز (چهارشنبه ۲۰ تیرماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۷ هزار واحد افت کرد.
در جلسه هیأت امنا صندوق توسعه ملی مطرح شد؛
بیش از 5/7 میلیارد دلار تامین مالی در حال اجرا
در سه سال بیش از ۵ میلیارد دلار طرح تامین مالی در حال اجرا و بیش از ۱۰ میلیارد دلار طرح تامین مالی بصورت مصوب
با افزایش گرما طی روزهای گذشته، کشور با افزایش مصرف برق مواجه بوده که این میزان مصرف به عدد ۷۶۸۰۰ مگاوات رسیده است.