۰۳ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۲
با توجه به درجا زدن نرخ اسکناس آمریکایی در بازار آزاد روز‌های اخیر، فاصله میان دو نرخ در حال کاهش است.

ادامه کاهش فاصله نرخ دلار رسمی و آزاد

یک گام افزایشی دیگر در بازار رسمی ارز برداشته شد. نرخ رسمی اسکناس دلار در بازار مرکز مبادله ارز و طلای کشور به رقم ۴۶ هزار تومان رسید.

یک گام افزایشی دیگر در بازار رسمی ارز برداشته شد. نرخ رسمی اسکناس دلار در بازار مرکز مبادله ارز و طلای کشور به رقم ۴۶ هزار تومان رسید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ این شاخص از ابتدای سال جاری با یک شیب ملموس در حال افزایش است. دلار مرکز مبادله از روز‌های ابتدایی فروردین‌ماه تاکنون از رقم ۴۳ هزار و ۴۷۲ تومان به کانال ۴۶ هزار تومانی رسیده و با ۲ هزار و ۵۲۹ تومان افزایش، نرخ رشد ۵.۸ درصدی را به ثبت رسانده است. این در حالی است که با توجه به بازدهی بازار‌های دارایی می‌توان مشاهده کرد این میزان رشد از نرخ رشد تمامی قطعات سکه طلا و همین‌طور دلار آزاد بیشتر است.

تحلیلگران بر این باور هستند که بازارساز قصد دارد در یک روند طولانی‌مدت، اختلاف میان ارقام رسمی و غیررسمی بازار را کاهش دهد. البته که وجود سیاست‌های ارز ترجیحی همواره مانع از بین رفتن فاصله میان ارقام رسمی و غیررسمی می‌شود، اما کارشناسان کاهش اختلاف میان نرخ‌ها را به فال نیک گرفته و معتقدند این امر در نهایت به کاهش رانت ارزی موجود در اقتصاد کشور منجر می‌شود.

به طور کلی روند سیاستگذاری دولت‌ها در مبحث ارز به گونه‌ای بوده که احتمال آزادسازی نرخ ارز منتفی است و همواره بازارساز در تلاش است با ایجاد و توسعه بازار مرجع مورد‌تایید خود (بازار متشکل ارزی، مرکز مبادله ارز و طلا و...) اقدام به کنترل نرخ ارز کند. اما با فرض عدم رها‌سازی نرخ ارز نیز می‌توان گفت که با از بین رفتن فاصله چشمگیر میان نرخ‌های رسمی و غیررسمی، سود فعالیت‌های رانت‌محور کاهش یافته و فرآیند هدایت جریان ارزی کشور به نحو احسن صورت می‌پذیرد. گفتنی است که روز گذشته اختلاف میان نرخ رسمی و غیر‌رسمی اسکناس دلار به ۲۸.۲ درصد رسید.

سکانس‌های تکراری بازار ارز

دیروز شنبه ۲ تیرماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران کاهشی بود. دلار آزاد در راستای جبران رشد نرخ هفته گذشته خود در بازار دیروز افت ۱۰۰ تومانی دیگری را تجربه کرد و در مرز ۵۹ هزار تومان به فروش رسید. یورو و پوند نیز با افت نرخ‌های ۲۰۰ و ۳۵۰ تومانی به ترتیب در ارقام ۶۳ هزار و ۴۰۰ تومان و ۷۴ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شدند.

شایان ذکر است که روند بازار سکه در روز گذشته افزایشی بود. هر یک از قطعات ربع، نیم و تمام‌سکه طلا طرح جدید در بازار دیروز با رشد نرخ مشترک ۱۰۰ هزار تومانی به‌ترتیب در ارقام ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ۴۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شدند.

جبران فاصله گسل دلاری///

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
در مصوبه گذشته حقوق و دستمزد هیئت وزیران بندی وجود داشت که امکان تفسیر و سوء استفاده را فراهم می‌کرد که با نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری اصلاح شد.
اولین شب از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
امروز (چهارشنبه ۲۰ تیرماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۷ هزار واحد افت کرد.
در جلسه هیأت امنا صندوق توسعه ملی مطرح شد؛
بیش از 5/7 میلیارد دلار تامین مالی در حال اجرا
در سه سال بیش از ۵ میلیارد دلار طرح تامین مالی در حال اجرا و بیش از ۱۰ میلیارد دلار طرح تامین مالی بصورت مصوب
با افزایش گرما طی روزهای گذشته، کشور با افزایش مصرف برق مواجه بوده که این میزان مصرف به عدد ۷۶۸۰۰ مگاوات رسیده است.