ارزیابی دیدگاه های بورسی کاندیداها

فردین آقابزرگی
کارشناس ارشد بازار سرمایه

اظهارات عامه پسند و بیان اظهاراتِ مورد توجه فعالان اقتصادی صرف شعار دادن و صحبت‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت، در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم صحبت‌های مطلوبی از برخی کاندیداها شنیدیم اما به طور عملیاتی آن متخصات و متغیرهایی نگران کننده که در طول سه سال گذشته بازار سرمایه را دچار رکود کرده با صحبت کردن و شعارهای انتخاباتی برطرف نمی‌شوند. موثرترین عامل در این شرایط بورس کشور، عدم تمکین دولت از اصل کوچک سازی دولت و اصل ١۴۴ قانون اساسی است، به مرور زمان هر چه دامنه بررسی‌ها را وسیع‌تر می‌کنیم می‌بینیم که هزینه‌های دولت به طور فزاینده افزایش پیدا کرده و از برنامه‌های توسعه منحرف شده که یکی از موضوعات مهم برنامه پنجم این بوده که ناترازی‌ها تا سال ١۴٠٠ به صفر برسد اما بودجه ٢ هزار و ۴٠٠ هزار میلیارد تومانی سال ١۴٠٣ به وضوح نشان می‌دهد که هر سکاندار دولتی که بر سر کار بیاید، اولین دغدغه‌اش پوشش هزینه‌ها از طرق مختلف خواهد بود و مجبور هستند که به سود شرکت‌ها، سود سهامداران و سایر منابع درآمدی دست‌اندازی کنند. در پاسخ به این پرسش که کدام یک از ۶ کاندیدای این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری دید اقتصادی بهتری دارند باید بگویم که حداقل در ظاهر و با توجه به اظهارات بیان شده تا کنون، اظهارات پزشکیان نسبت به ۵ کاندیدای دیگر قابل توجه است و البته برخی از کاندیداها بعید می‌دانم دیدگاهی درباره اقتصاد و بازار سرمایه داشته‌باشند. البته باید توجه داشت که هر وعده و شعاری هم داده شود در نهایت دولت و حتی سران سه قوه اختیاراتی خارج از اصل ١١٠ قانون اساسی ندارند. به طور قطع این اقدام اضلاع و ابعاد مختلفی داشته و مطلعین در ارتباط با نشر اطلاعات مختص به اشخاص محدود نمی‌شود و سازمان بورس هم در جریان تمام این موضوع بوده‌ است. اما همین که این موضوعات از سوی یکی از کاندیداها مطرح شده جای امیدواری دارد اما نه به این معنا که با ورود یک شخص انتظار داشته باشیم یک دگردیسی اساسی در حکمرانی اقتصادی ایجاد شود، هرچند همه به بروز چنین شرایطی علاقه‌مند هستیم اما تجربه سه دهه گذشته نشان می‌دهد که در یک خط سیر ثابت در حال حرکت هستیم و همان خط را ادامه می‌دهیم. این مسأله بسیار اهمیت دارد شرایط و ضوابط تایید صلاحیت کاندیداها از یک مرجعی مطرح می‌شود که بسته است و نمی‌توان به این مقولات ورود کرد اما نگاه و گمانه‌ها و تشکیک در سلامت اقتصادی افرادی که در حوزه اقتصادی فعالانه شرکت داشتند یکی از دغدغه‌های مردم است. کسی که راه کسب مال و ثروت به هر روش و طریقی را بلد باشد مسلما افکار عمومی انتخاب این فرد را در اولویت پایین‌تری قرار می‌دهند نسبت به فردی که سلامت اقتصادی داشته باشد. دیدیم که با اعلام تایید صلاحیت پزشکیان به یکباره بازار سرمایه سبز شد و علت سبز شدن بازار در آن زمان همین رونمایی از تایید صلاحیت پزشکیان بود که البته خبر بحث احتمال بازنگری دستورالعمل نرخ خوراک پتروشیمی و پالایشگاهی هم در این موضوع بی تاثیر نبود.

: اشتراک گذاری
برچسب ها: فردین آقابزرگی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
در مصوبه گذشته حقوق و دستمزد هیئت وزیران بندی وجود داشت که امکان تفسیر و سوء استفاده را فراهم می‌کرد که با نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری اصلاح شد.
اولین شب از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
امروز (چهارشنبه ۲۰ تیرماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۷ هزار واحد افت کرد.
در جلسه هیأت امنا صندوق توسعه ملی مطرح شد؛
بیش از 5/7 میلیارد دلار تامین مالی در حال اجرا
در سه سال بیش از ۵ میلیارد دلار طرح تامین مالی در حال اجرا و بیش از ۱۰ میلیارد دلار طرح تامین مالی بصورت مصوب
با افزایش گرما طی روزهای گذشته، کشور با افزایش مصرف برق مواجه بوده که این میزان مصرف به عدد ۷۶۸۰۰ مگاوات رسیده است.