۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۲
در هفته گذشته، عمده صنایع بزرگ یا دلاری بازار سهام، بازدهی ضعیف‌تر از شاخص بازار را به ثبت رساندند؛ به طوری که بازدهی صنعت فرآورده‌های نفتی به منفی ۳.۸۸ درصد رسید.

سهام دلاری بورس، سقوط کرد

شاخص کل بورس با افت ۱.۳۲ درصدی به کار خود در هفته گذشته پایان داد. این درحالی است که عملکرد ضعیف شرکت‌های بورسی به‌ویژه صنایع دلاری‌محور، فضای بازار را نامتعادل کرده است. صنایع دلاری و بزرگ بازار، نظیر فولاد و پالایشی‌ها عملکرد معاملاتی ضعیف‌تری را نسبت به شاخص ارائه کردند.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار سهام، در هفته‌ای که گذشت، نسبت به هفته‌های گذشته شرایط بهتری را سپری کرد. با وجود آنکه نماگر اصلی بورس تهران، کف حمایتی خود را در هفته گذشته از دست داد، در دو روز پایانی، بخشی از کاهش ارزش بازار سهام جبران شد. خبر تعیین سقف نرخ سود برای بانک‌ها و احتمال کاهش نرخ اخزا، بازار را قدری تکان داد. با اینکه این سیاست به‌کمک بازار سرمایه آمد، اما همچنان بورس تهران برای ادامه مسیر صعودی، تردید دارد. اینکه کاندیدای اصلی انتخابات چه کسی باشد و چه برنامه‌ای ارائه دهد، ادامه مسیر را مشخص خواهد کرد.

 

اکنون بورس تهران به تحولات سیاسی وزن بالایی می‌دهد. نتیجه تحولات هفته اخیر موجب شد تا شاخص کل بورس تهران با افت ۱.۳ درصدی به ۲ میلیون و ۸۶ هزار واحدی برسد. همچنین شاخص هموزن، کاهش ۱.۲۴ درصدی را طی این مدت تجربه کرد. اتفاقاتی که طی بیش از دوماه به طول انجامیده، موجب شده است تا بازدهی شاخص کل از ابتدای سال، منفی ۴.۹۷ درصد باشد و شاخص هموزن نیز افت ۷.۷۱ درصدی را به ثبت برساند.

در هفته منتهی به ۹ خردادماه، محصولات کاغذی و صنعت نوشیدنی با بازدهی حدود ۰.۷ درصدی در صدر بازدهی صنایع قرار گرفت. انتشار صورت‌های مالی ۱۴۰۲ شرکت‌ها امید‌ها به بهبود اوضاع بورس را کاهش داده است. یکی از دلایل اصلی ریزش شدید دلاری‌ها در هفته اخیر نیز همین موضوع بوده است. به نظر می‌رسد در هفته‌های آتی با توجه به اعلام کاندیدا‌های احتمالی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، بورس تهران می‌تواند شرایط متعادل تری را تجربه کند.

به‌طور تاریخی در روز‌های انتخاباتی و زمانی که کاندیدا‌ها برای ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه می‌کنند، بورس تهران شرایط متعادل و حتی مثبتی را تجربه می‌کند. احتمالا همزمان شدن انتخابات و مجامع بورسی، بازار سهام را از قعر رکود نجات خواهد داد.

وضعیت خردادی بورس

خرداد برای بورس تهران، یادآور شروع فصل مجامع و تسلط فضای متعادل بر دادوستد‌های بازار سهام است. اما امسال، اتفاق دیگری هم با مجامع بورسی همراه شده است. از روز پنج‌شنبه، نامزد‌های انتخاباتی برای ثبت‌نام در ساختمان وزارت کشور، حاضر شدند. با توجه به احتمال حضور برخی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار تا ظهر روز جمعه، این احتمال وجود دارد که بورس تهران به تحولات انتخاباتی واکنش نشان دهد.

با توجه به ارزندگی بازار سهام، واکنش بورس با احتمال بسیار بالایی متعادل و مثبت خواهد بود؛ چرا که وزنی که بورس تهران به تحولات سیاسی می‌دهد می‌تواند بازار را در شرایط متفاوتی قرار دهد. با این حال، بازدهی شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۹ خرداد منفی ۱.۳۲ درصد و بازدهی شاخص هموزن نیز منفی ۱.۲۴ درصد بوده است.

چه خبر از کدال؟

هفته گذشته، سامانه پرطرفدار کدال شاهد اطلاعیه‌های مختلفی از سوی شرکت‌های بورسی بود. اما ترافیک گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها و ادامه انتشار گزارش‌های فصلی، مهم‌ترین تحولات کدال بودند. با وجود آنکه گزارش‌های ضعیف شرکت‌ها در زمستان بازار را ناامید کرده است، به نظر می‌رسد برخی از شرکت‌ها با در نظر گرفتن هزینه‌های مالیاتی و به‌اشتباه، سود‌های پایینی را شناسایی کرده اند و این سود‌ها باید اصلاح شوند.

دوم آنکه به نظر می‌رسد انتشار صورت‌های مالی ضعیف و کاهش سود برخی شرکت‌ها سبب شد تا بنگاه‌های بورسی این سیگنال را به سیاستگذار بدهند که تحت فشار هستند و از دخالت‌های گوناگون دولت در فعالیت‌های عملیاتی خود خسته شده‌اند. اگر با این صورت‌های مالی مداخله‌های دولت در بورس کاهش یابد، بازار می‌تواند به سطوح متعادل تری برسد. علاوه بر این، گزارش‌های ماهانه اردیبهشت نیز همچنان امید‌ها را به بورس افزایش می‌دهد.

اما جالب است که گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها در زمستان نیز جذاب بودند. اما دخالت در سود شرکت‌ها، موجب شد تا کارنامه ضعیفی از شرکت‌ها منتشر شود. البته تفاوت بهار امسال با زمستان گذشته در آن است که ظاهرا قیمت انرژی در صنایع بورسی براساس گزارش‌های ماهانه منطقی محاسبه شده است و نمی‌توان حاشیه سود پایین فصل زمستان را به بهار و حتی تابستان امسال نسبت داد.

صنایع برتر هفته

در میان صنایع برتر هفته گذشته، نام صنعت محصولات کاغذی به چشم می‌خورد. این صنعت موفق شد با رشد ۰.۷ درصدی غیر همسو با بازار حرکت کند و سهامداران خود را به سود برساند. شروع گرمای تابستان، شرایط را برای صدرنشینی صنعت نوشیدنی فراهم کرده و این صنعت نیز با ثبت بازدهی ۰.۶۳ درصدی در جایگاه دوم صنایع هفته گذشته قرار گرفت. در میان ۱۰ صنعت برتر هفته، نام صنایعی نظیر فلزات گرانبها به چشم می‌خورد.

شاخص این صنعت با افت ۰.۲۷ درصدی موفق شد از نماگر‌های اصلی بازار جلو باشد. رشد قیمت‌های جهانی مس و آلومینیوم محرک اصلی این صنعت هستند. علاوه بر این، صنعت کانی فلزی در میان صنایع برتر قرار داشت. به نظر می‌رسد صورت‌های مالی این صنعت بهتر از سایر صنایع دلاری بوده و امید‌ها به جبران عقب‌ماندگی در سنگ‌آهنی‌ها افزایش یافته است. همچنین بانک‌ها و پتروشیمی‌ها در میان صنایع از شاخص‌های اصلی سبقت گرفتند و با بازدهی منفی ۱.۰۴ درصدی شرایط بهتری نسبت به سایر صنایع داشتند.

اما نکته قابل‌توجه آن است که عمده صنایع بزرگ یا دلاری بازار بازدهی ضعیف‌تر از شاخص بازار را به ثبت رساندند، به طوری که بازدهی صنعت فرآورده‌های نفتی به منفی ۳.۸۸ درصد رسید. این صنعت هفته گذشته در میان ۵ صنعت ضعیف بازار بود. صنعت اوره نیز در میان صنایع ضعیف قرار داشت. افت شاخص کرک‌اسپرد و کاهش قیمت نفت نیز بر این دو صنعت اثرگذار بود.

همچنین، صنعت سیمان به عنوان یکی از قربانیان نرخ انرژی و مداخلات دولت در بورس، بازدهی حدود ۲ درصدی را در هفته گذشته ثبت کرد که از نماگر‌های اصلی عقب مانده است. صنعت آهن و فولاد نیز به عنوان سومین صنعت دلاری بازدهی منفی ۱.۶۳ درصدی را به همراه داشت. این درحالی است که در هفته‌های گذشته این صنایع جزو برترین‌ها بودند. همچنین این صنایع همچنان از ابتدای سال در میان برترین‌ها قرار دارند.

فلزات گرانبها، مواد شیمیایی، آهن و فولاد، پتروشیمی‌ها و کانی‌های فلزی از ابتدای سال، همگی بهتر از شاخص کل عمل کرده اند. به نظر می‌رسد، در هفته گذشته هیجانات ناشی از انتشار صورت‌های مالی ضعیف در این صنایع، این تحولات را رقم زده است. تعمیم حاشیه سود زمستان به بهار کار اشتباهی است که برخی تحلیلگران مرتکب می‌شوند؛ بنابراین در صورتی که حاشیه سود بهار بهبود یابد، همچنان دلاری‌ها در میان برترین صنایع خواهند ماند.

سهام دلاری بورس سقوط کرد///

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
گلایه مهدی غضنفری از وعده‌های بدون پشتوانه نامزدهای ریاست‌جمهوری:
مردم را قربانی فریب نکنید
مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی با گلایه از وعده های بدون پشتوانه نامزدهای ریاست جمهوری خطاب به آنان نوشت: شما را به صاحب عید قربان قسم، مردم را قربانی فریب نکنید.
قیمت سهند s در کارخانه هنوز به شکل رسمی مشخص نشده، اما محصول جدید سایپا برای دومین مرتبه در ماه‌های گذشته پیش‌فروش می‌شود
قیمت دلار طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته، تحت مدیریت سختگیرانه بانک مرکزی، در محدوده کریدور پنجم تا کانال‌های نخستین کریدور ششم کنترل شده است.
یارانه مرحله ۱۶۰ به مبلغ ۱۱۰۷۵ میلیارد تومان بر اساس دهک‌بندی اعلامی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به حساب ۱۰۰۷۵۸۳۶ سرپرست خانوار دهک‌های اول تا سوم در ٢٨ بانک عامل سراسر کشور واریز و از ساعت ۲۴ روز جمعه ٢٥ خرداد ماه قابل برداشت است.
بازار سرمایه پس از دو روز افزایش، امروز و در آخرین روز کاری هفته ۵۸۰۴ واحد کاهش یافت و به رقم دو میلیون و ۷۵ هزار واحد رسید. البته برخی کاندیداهای ریاست جمهوری برنامه‌هایی برای ساماندهی به وضعیت بورس ارایه کرده‌اند.