حمایت مناسب از حقوق سهامداران

پیام الیاس کردی

کارشناس بازار سرمایه

بازار سرمایه در تمام دنیا به تنش‌های سیاسی و بین المللی، واکنش نشان می‌دهد که در این راستا، واکنش بورس تهران به این تنش‌ها در روز شنبه به موقع صورت گرفت؛ جایی که شاخص کل بیش از ۲ درصد اصلاح شد که همان عددی است که آخرین بار قریب به ۱۷۰ روز پیش اتفاق افتاد.
در بامداد دیروز شاهد حملات پهبادی و موشکی کشور به اسرائیل بودیم که طبیعتا عطش تنش‌ها را بیشتر بازتاب می‌کند؛ در همین راستا و در جهت حمایت از حقوق سهامداران، صبح امروز سازمان بورس با تشکیل جلسه‌ای تصمیم به کاهش دامنه نوسان گرفت.
ترسی که بسته شدن بازار به سهامداران القا می‌کند، بسیار زیاد بوده و اتخاذ این تصمیم اصلا به صلاح نیست؛ از طرفی هر دستورالعملی، حتی کاهش دامنه نوسان، باعث می‌شود که نگاه سهامداران به بازار این باشد که بازار کماکان دستوری بوده و هر لحظه باید شاهد تغییر مقررات و قوانین باشیم؛ پس واضح است کمتر کسی تمایل دارد در بازاری که مدام قوانین را تغییر می‌دهد، ورود کند.
در اواخر سال ۱۳۹۸ و در سیکل صعودی بازار، رئیس وقت سازمان برای کنترل هیجانات دامنه نوسان را محدود کرد که به محض اتخاذ این تصمیم، ترمز بازار کشیده شد؛ البته آن تصمیم برای جلوگیری از رشد بازار و این تصمیم برای جلوگیری از افت بورس اتخاذ شده که بدان معنا است که در زمان تغییر دامنه نوسان، آن‌طور که سیاست‌گذار می خواهد، می‌تواند اثرگذار ظاهر شود.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی مطرح کرد:
دو یادگار مهم رئیس جمهور شهید در صندوق توسعه ملی
مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در گفتگو با رادیو اقتصاد دو مصوبه مهم در هیأت امنای صندوق در دولت سیزدهم را از یادگارهای رئیس جمهور شهید سید ابراهیم رئیسی در صندوق توسعه ملی برشمرد.
آیفون 13 پرو مکس که به‌خاطر ممنوعیت واردات مدل‌های سری 14 و 15 گران‌ترین گوشی موجود در بازار است، تا 150 میلیون به‌خریداران پیشنهاد می‌شود
مراسم وداع، تشییع و تدفین پیکر مطهر شهید آیت‌آلله سید ابراهیم رئیسی طی روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.
در بسیاری از کشورها، اکثر کارت‌های اعتباری دارای تگ NFC هستند و در کل، فقط با نزدیک کردن گوشی یا کارت به دستگاه کارتخوان، مبلغ تعیین شده از حساب کاربر کسر می‌شود.
با تصمیم هیأت مدیره سازمان بورس، دامنه نوسان بورس محدود شد.