۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲
در وصف دلایل ریزش بازار بورس، می‌توان گفت که با توجه به انبوهی از ریسک‌های مختلف که در سال‌جاری در قلمرو بازار سهام، جاری و ساری بوده است.

آخر سال متفاوت بورس

معاملات آخرین روز‌های سال، برخلاف سال‌های گذشته، با سرخ‌پوشی نماگر‌های سهامی به اتمام رسید. عقب‏نشینی دلار از قله تاریخی و تسویه اعتبارات پایان سال شرکت‌های حقوقی، از مهم‌ترین عواملی بود که موجبات افت شاخص‏های سهامی را در روز گذشته فراهم کرد. مضافا اینکه در روز گذشته، خبر ابلاغیه بانک مرکزی در راستای کاهش تسهیلات کارگزاری‌‏ها که مهم‌ترین بخش آن را اعتبارات کارگزاری‏‌ها تشکیل می‌دهد نیز از مهم‌ترین عواملی بود که معاملات بازار سهام را در روز گذشته تحت‌الشعاع قرار داد.

به گزارش دنیای اقتصاد، معاملات روز گذشته بازار سهام با سرخ‌پوشی نماگر‌های سهامی به اتمام رسید. در روزی که گذشت، شاخص‌کل بورس، با کاهش ارتفاع ۰.۶۱‌ درصدی همراه شد و در پایان هفته معاملاتی، نتوانست جایگاهی بهتر از ۲‌ میلیون و ۱۵۰‌ هزار واحد را برای خود دست‌وپا کند. نماگر هموزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان کلیه نماد‌های معاملاتی است و چهره بازار را به نحو مطلوب‌تری نمایش می‌دهد، افت ۰.۵۳‌ درصدی داشت و هفته را در سطح ۷۳۲‌ هزار واحد به اتمام رساند. در فرابورس نیز شاخص‌کل این بازار، کاهش ۰.۴۹‌ درصدی را تجربه کرد. همچنین در جریان معاملات روز گذشته، ۱۵۱‌ میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات سهام خارج شد و ارزش معاملات خرد بازار که شامل سهام و حق‌تقدم می‌شود، رقم ۴‌ هزار و ۳۵۵‌ میلیارد‌ تومان را ثبت کرد.

 

نزدیکی به تعطیلات

در وصف دلایل ریزش بازار می‌توان گفت که با توجه به انبوهی از ریسک‌های مختلف که در سال‌جاری در قلمرو بازار سهام، جاری و ساری بوده، سرمایه‌گذاران معمولا در آخر هفته ترجیح می‌دهند تا سهام موجود در پورتفوی خود را نقد کنند تا سرمایه آن‌ها کمتر در معرض ریسک‌های خلق‌الساعه قرار بگیرد، بنابراین می‌توان گفت که بخشی از فشار فروش موجود در بازار در روز گذشته، به دلیل نزدیک بودن به تعطیلات آخر هفته است. افزون بر این، معمولا به‌طور سنتی با نزدیک شدن به پایان سال و آغاز سال‌نو، برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا سهام تحت‌تملک خود را قبل از تعطیلات نقد کرده و پس از تعطیلات مجددا اقدام به خرید سهام کنند.

دلار و بازار

عامل دومی که سبب شد تا بازار با فشار فروش مواجه شود، افت قیمت دلار در بازار آزاد بود. دلار این روز‌ها از فضای هیجانی و تمایلات افزایشی فاصله گرفته و در روز‌های اخیر کانال ۶۰‌هزار‌ تومان را نیز از دست داد و در روز گذشته در پله‌های ابتدایی کانال ۵۹‌ هزار‌ تومان بین خریداران و فروشندگان دست به‌دست شد. دلار ۶۰‌ هزار تومانی، نهایتا می‌توانست شاخص را تا سطح ۲‌ میلیون و ۲۰۰‌ هزار‌ واحدی بالا بکشد و این فضای مثبت برای چند روزی در بازار تجربه شد و با فروکش کردن فضای هیجانی در بازار ارز، مجددا از جسارت خریداران کاسته شد و همین فقدان تقاضا سبب شد تا بازار مجددا با فشار عرضه همراه شود. در این اثنا، برخی از معامله‌گران ادعا می‌کنند که هنوز رشد دلار از سطح ۵۰ تا ۶۰‌ هزار‌ تومان، در قیمت‌های تالار شیشه‌ای منعکس نشده‌است و بازار در ادامه مسیر پتانسیل رشد خواهد داشت، در پاسخ به این سوال می‌توان به گزارش روز گذشته «دنیای‌اقتصاد» تحت‌عنوان ۴ ریسک بورس تهران اشاره کرد.

در گزارش مذکور عنوان شد که این روز‌ها دلار بازار آزاد در حوالی ۶۰ هزار تومان در حال نوسان است و دلار نیمایی نیز به تازگی توانسته وارد کانال ۴۰ هزار تومان شود. اختلاف ۵۰ درصدی میان این دو نرخ، یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که در سال‌جاری در بازار سهام قابل‌رویت و ردیابی است.

سیاستگذار پولی، برای زدودن سایه این ریسک از سر بازار، باید به کاهش و نهایتا از بین بردن کامل این شکاف ایجاد شده، بپردازد که این مهم از دو گذرگاه میسر است.

اولین موضوع، کاهش نرخ دلار بازار آزاد است که با توجه به تمایلات صعودی که در ماه‌های اخیر، دلار در بازار آزاد از خود ابراز کرده است، کاهش قابل‌توجه این نرخ، کمی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد، اما راه‌حل سهل الوصول برای سیاستگذار افزایش نرخ دلار نیمایی است که یک بار در اوایل سال گذشته با افزایش نرخ دلار در بازار آزاد از سوی سیاستگذار اجرایی و سبب شد تا روند صعودی که در بازار سهام از ابتدای اسفند آغاز شده بود، استمرار داشته باشد.

گفتنی است که در یازدهمین روز از اسفند سال گذشته، با افزایش قیمت دلار بازار آزاد به ۵۴ هزار و ۲۵۰ تومان و تثبیت نرخ دلار سامانه نیما در نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، شکاف میان این دو نرخ به ۹۰ درصد رسیده بود که سیاستگذار اجازه رشد را به نرخ نیمایی داد و دلار نیمایی در سیزدهم اسفندماه از قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳۸ هزار و ۹۰۰ تومان رشد کرد که منجر به تعدیل شکاف و اختلاف ایجاد شده میان این دو نرخ شد. به رغم فضای مثبتی که دلار بازار آزاد در تالار شیشه‌ای برای خرید سهام ایجاد می‌کند، اما در بررسی تاثیر بر سودآوری شرکت‌ها دلار نیمایی از اهمیت وافری برخوردار است و شکاف ایجاد شده میان این دو نرخ نیز یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی بود که فضای بازار سهام را تحت الشعاع قرار داد.

تسویه اعتبارات

برخی تحلیلگران نیز افت دیروز بازار را به مسائلی مانند تسویه اعتبارات پایان سال یا پرداخت‌های پایان سال‌شرکت‌های حقوقی برای صندوق‌های بازنشستگی نسبت دادند. هر چند که نمی‌توان برای این متغیر اثر قابل‌توجهی در نظر گرفت، اما می‌توان‌بخشی از فشار فروش موجود در نماد‌های بورس تهران را به این موضوع نسبت داد.

مقوله دیگری که بازار را تحت‌فشار قرار داد، موضوعی بود که به بحث تسهیلات کار گزاری‌ها ارتباط داشت. بانک‌مرکزی در ابلاغیه‌ای خطاب به برخی بانک‌ها، اعتبار کار گزاری‌ها نزد بانک‌ها را به‌شدت پایین آورد؛ در واقع بانک‌مرکزی در نامه‌ای به اکثر بانک‌ها به‌خصوص بانک‌های دولتی آن‌ها را از ارائه تسهیلات به‌کار گزاری‌ها که عمده بودجه آن صرف اعتبارات می‌شد، منع کرد که این موضوع نیز به نوبه خود بر شرایط بازار تاثیرگذار است.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
واکنش‌ها به کناره‌گیری بایدن
خط و نشان کامالا هریس برای ترامپ
مقامات و سناتورهای آمریکا نسبت به کناره‌گیری «جو بایدن» از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور و حمایت او از «کامالا هریس» معاون خود، واکنش‌های مختلفی از خود نشان داده‌اند.
سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: بازار خودرو بعد از سال ۹۶ و در حالی که تولید بیش از یک و نیم میلیون خودرو در سال را داشت، وارد فرایند اعمال محدودیت در واردات خودرو شد.
قیمت طلا و سکه امروز در بازار تهران تغییر کرد.
حقوق تیر ماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی با توجه به تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی براساس زمان‌بندی اعلامی جدید پرداخت می‌شود.​​​​​​​
وزیر ارتباطات در دیدار با رئیس جمهور منتخب مطرح کرد
فیلترشکن‌ها؛ متهم اصلی کاهش سرعت اینترنت
وزیر ارتباطات در دیدار با رییس جمهوری منتخب با اشاره به حوزه‌های کاری این وزارتخانه به تبیین اقدامات و دستاوردهای دولت شهید جمهور در بخش‌های شبکه ملی اطلاعات، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، توسعه دولت هوشمند، توسعه صنعت فضایی و اقتصاد دیجیتال پرداخت.