پيامدهاي پيوستن فنلاند و سوئد به ناتو

عبدالرضا فرجیراد

کارشناس مسائل ژئوپلیتیک

پرونده اوکراین سه بُعد استراتژیک، اقتصادی و نظامی در بطن خود دارد و به همین دلیل باید پیوستن سوئد به ناتو را یک اقدام استراتژیک دانست. در این میان باید متوجه بود که الحاق سوئد و فنلاند به ناتو برای روسیه از این جهت خطرناک است که مسکو سعی داشت با حمله به اوکراین این کشور را از پیوستن به ناتو منحرف کند اما حالا به جای اوکراین، هلسینکی و استکهلم به ناتو پیوستند که این نشان می‌دهد روس‌ها در حوزه استراتژیک دچار شکست شده‌اند. در این بین در حوزه اقتصادی هم مسکو با مشکلات زیادی روبه‌رو است اما در محور نظامی شاهد آن هستیم که روسیه طی هفته‌های گذشته پیشروی‌هایی را انجام داده که یکی از آنها تثبیت آودیوکا و مناطق شرقی اوکراین بوده است. به موازات این روند پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو می‌تواند از حیث اقتصادی سازمان آتلانتیک شمالی را تقویت کند و در مقابل، پیشروی ناتو را به ضرر روسیه تثبیت کند. در این میان باید توجه شود که پوتین اعتقاد دارد در اروپا تغییراتی اعمال خواهد شد که دلالت به پیشتازی احزاب راستگرا و پیروزی احتمالی ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا دارد. بدون شک سخنان پوتین گویای حمله مستقیم روسیه در شرایط فعلی به خاک اروپا نیست اما در برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان صحبت از به روز کردن زیرساخت‌ها شده که مردم را نگران کرده تا مبادا مجدداً بعد از جنگ جهانی دوم، برلین محوریت یک جنگ دیگر را به عهده بگیرد. این سخنان و نوع نگاه‌ها می‌تواند احزاب راستگرا را در اروپا و به خصوص در آلمان یا فرانسه تقویت کند اما شخصاً معتقدم که فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو تا حد زیادی عجله به خرج دادند و به نظرم باید کمی صبر می‌کردند. توجه داشته باشید که روسیه همچنان به جمهوری‌های جدا شده از شوروی سابق و بسیاری از کشورها نگاه خاص خود را دارد و این می‌تواند برای کشورهایی مانند سوئد و فنلاند چالش‌های زیادی را به وجود بیاورد.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
وزیر اقتصاد با اعلام سه خبر خوش برای تولیدکنندگان در سال جدید گفت: در سال گذشته سرمایه گذاری خارجی به ۵.۵ میلیارد دلار رسید که رکورد ۱۶ ساله در این زمینه شکسته شده است.
ارزان‌ترین سواری تولیدی ایران‌خودرو در بازار آزاد حدود ۶۶۰ میلیون قیمت دارد
امروز (شنبه ۲۵ فروردین) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۵۳ هزار واحد کاهش یافت.
فردا (یکشنبه) هفدهمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد برگزار می‌شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: ما در برنامه هفتم محدودیت‌هایی برای افزایش قیمت سوخت گذاشتیم که حتما دولت هم خلاف برنامه هفتم عمل نمی‌کند.