۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
بازار سرمایه که با افزایش نرخ سود در بازار پول روز‌های تاسف‌باری را طی می‌کرد، در هفته‌ای که گذشت و در پی چند اتفاق، رشد چشمگیری را ثبت کرد. این مثبت‌ها که با افزایش ارزش معاملات هم همراه بود، در نتیجه با روند صعودی نرخ دلار و چند خبر خوش پیرامون خودرویی‌ها و پتروپالایشی‌ها همراه بود.

بورس در دو راهی صعود و سقوط

در حال‌حاضر و با روند صعودی نرخ دلار فاصله نرخ دلار نیما با نرخ دلار در بازار آزاد افزایش‌یافته و کارشناسان معتقدند که دولت و بانک‌مرکزی باید تا انتهای سال درخصوص این فاصله که سبب ایجاد رانت‌های سنگین و متضرر‌شدن شرکت‌های تولیدی و صادراتی می‌شود تصمیم بگیرند.

همچنین کارشناسان خوشبین هستند که با افزایش نرخ دلار نیما بازار سرمایه از این محل منتفع شده و در دو هفته انتهای سال‌نیز شاهد تداوم رشد باشد. از طرف دیگر سهامداران در انتظار تعیین‌تکلیف خبر‌های خوشی که هفته‌جاری پیرامون افزایش سرمایه از محل تجدیدارزیابی دو نماد مهم خودروسازی منتشر شد، هستند و چنانچه از این محل خبر‌های موثقی درخصوص پتروپالایشی‌ها منتشر شود، بازار سرمایه روز‌های بهتری را نیز تجربه می‌کند، در غیر‌این‌صورت با وجود استواری ریسک نرخ بالای سود در بازار پول بورس شانس زیادی برای رشد نخواهد داشت. کارشناسان درخصوص احتمالات پیش‌رو سخن گفتند.

کفه سنگین‌تر رشد

به گزارش دنیای اقتصاد، حسن حسین‌نیا، تحلیلگر بازار سرمایه در این‌خصوص گفت: بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت شاهد رشد ارزش معاملات و همچنین رشد نماگر‌های بازار سرمایه یعنی شاخص‌کل و هموزن بود. لازم به ذکر است که این رشد از کنفرانس اطلاع‌رسانی ایران‌خودرو با بحث‌هایی راجع‌به تجدیدارزیابی دارایی‌ها و همچنین افزایش قیمت محصولات شروع شد و بازار سرمایه با توجه به این صنعت که نمادی از قیمت‌گذاری دستوری و در عین‌حال زیان‌سازی در بورس است، رشد کرد و می‌توان گفت دست‌کم روند نزولی در این هفته متوقف شد.

 

وی ادامه داد: در عین‌حال باید به نرخ دلار در بازار آزاد هم توجه کرد که فاصله آن با نرخ دلار نیمایی که یک محرک مهم برای ماه‌های آینده بازار سرمایه است، افزایش یافته. رشد ارزش معاملات در هفته اخیر تا روز پایانی ادامه داشت و در روز پایانی هفته با توجه به انتظاراتی که سهامداران از وقوع خبر و اطلاع‌رسانی درباره تجدیدارزیابی دارایی‌ها داشتند، با افت ارزش معاملات در کنار نوسانات منفی محدود همراه بود. فعالان بازار منتظر اطلاع‌رسانی دقیق در مورد فرآیند تجدیدارزیابی دارایی‌ها هستند.

این تحلیلگر افزود: در عین‌حال توجهی به حراج ربع سکه طلا در بازار مبادله‌ای بانک‌مرکزی وجود دارد که می‌تواند یک علامت از وضعیت ارزی و طلایی کشور باشد و با استفاده از اطلاعات آن قیمت دلار را در هفته آینده تا حدودی پیش‌بینی کرد، بنابراین در هفته آینده با توجه به انتظار سهامداران برای نتیجه جلساتی که برای اخذ مجوز تجدیدارزیابی دارایی‌های دو خودروساز و در عین‌حال انتظاری که بازار سرمایه در مورد اصلاحیه تغییر نرخ خوراک پالایشگاهی‌ها وجود دارد، باید دید آیا این مساله اتفاق می‌افتد یا نه. در صورت وقوع این موارد هفته آینده را می‌توان هفته‌ای خوب با حجم معاملات مناسب و رشد قیمتی جذاب در نماد‌های بازار و مخصوصا نماد‌های مطرح بازار دنبال کرد و در غیر‌این‌صورت شاهد افت ارزش معاملات و معاملات نوسانی در بازار خواهیم بود.

حسین‌نیا تاکید کرد: بیشتر به‌نظر می‌رسد اتفاقات مثبتی در حال وقوع است، اما زمان آن قطعا اهمیت بالایی پیدا خواهد کرد. هفته آینده به روز‌های پایانی سال‌هم نزدیک می‌شویم و تجربه تاریخی نشان می‌دهد که ارزش معاملات در این زمان کاهش پیدا می‌کند و حتی معاملات به سمت نوسانی‌شدن پیش‌می‌رود، اما با توجه به اهمیت اخباری که احتمال دارد در روز‌های آینده منتشر شود، این مساله می‌تواند تحت‌الشعاع قرار بگیرد و احتمالا روز‌های نزدیک به پایان سال‌متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته خواهیم‌داشت. در هر صورت جو روانی مثبت در بازار وجود دارد و انتظاراتی که در بازار شکل‌گرفته می‌تواند دامنه مثبت را بیشتر برای بازار مطرح کند تا معاملات نوسانی و منفی، بنابراین نگاه مثبتی به بازار هفته آینده وجود دارد.

سرنوشت بورس در دست دلار

کمال خانزاده، دیگر تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه با اتفاق ناگواری که درخصوص سپرده ۳۰‌درصدی رخ‌داده بود، روز‌های ناخوشی را پشت‌سر گذاشت، گفت: با وجود چنین اتفاقی بازار نه‌تن‌ها نباید رشد می‌کرد بلکه احتمال ریزش بیشتر هم وجود داشت، اما از طرفی بازار منتظر نرخ دلار بود و با توجه به اینکه در حال‌حاضر نرخ دلار صعودی است، فروش شرکت‌ها از جمله شرکت‌های خصوصی از نظر ریالی افزایش پیدا می‌کند و شاهد بودیم که استقبال از شرکت‌های صادراتی‌ریالی این هفته افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: فاصله نرخ دلار نیما با دلار بازار آزاد افزایش پیدا کرده و باید دید دولت و بانک‌مرکزی درخصوص این فاصله چه تصمیمی می‌گیرند، اما با تثبیت نرخ دلار در این محدوده و چنانچه افزایش نرخ را در دلار نیما نیز داشته باشیم، به‌نظر من بازار می‌تواند روند روبه‌رشد خوبی داشته‌باشد. الان با فاصله تشدید‌شده، رانت زیادی به جیب دلالان می‌رود و دولت باید در دو هفته آینده در این‌خصوص تصمیم‌گیری کند.

خانزاده گفت: به‌طور کلی بازار سرمایه به نرخ دلار وابسته است و اگر دلار روند کاهشی بگیرد، بازار منفی می‌شود؛ چراکه نرخ سود بدون‌ریسک در بازار پول همچنان بالاست. در این شرایط کسی که می‌خواهد در بازار پرریسکی مانند بازار سرمایه وارد شود، انتظار سود ۵۰‌درصدی دارد و به این ترتیب با نرخ سود در بازار پول سرمایه کمتری به بازار سرمایه ورود پیدا می‌کند. این تحلیلگر عنوان کرد: باید منتظر روند دلار ماند و به‌نظر من روند دلار تا آخر سال و حتی در سال‌جدید صعودی خواهد بود؛ چراکه هرچه به انتخابات آمریکا نزدیک شویم، ریسک سیاسی در ایران افزایش پیدا می‌کند. در این سطوح قیمت‌ها در بازار سرمایه با فرض افزایش دلار قیمت‌های خوبی است، اما فعلا با توجه به جذابیت بازار پول بعید است پولی به بازار سرمایه وارد شوند. دولت باید سریعا درخصوص این اختلاف تصمیم‌گیری کند، چراکه هرچه زمان بیشتری بگذرد، بیشتر به ضرر شرکت‌های تولیدی بازار سرمایه خواهد بود.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
ارزان‌ترین سواری تولیدی ایران‌خودرو در بازار آزاد حدود ۶۶۰ میلیون قیمت دارد
امروز (شنبه ۲۵ فروردین) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۵۳ هزار واحد کاهش یافت.
فردا (یکشنبه) هفدهمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد برگزار می‌شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: ما در برنامه هفتم محدودیت‌هایی برای افزایش قیمت سوخت گذاشتیم که حتما دولت هم خلاف برنامه هفتم عمل نمی‌کند.
رئیس جمهور با تسلیت شهادت سه فرزند رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در پی حمله رژیم سفاک صهیونیستی به اردوگاه الشاطی تصریح کرد: رهبران مقاومت با این فداکاری‌ها و جانفشانی‌ها همراه با ملت خود در خط مقدم آزادسازی قدس شریف قرار دارند.