راز سر به مُهر نزديکي آمريکا و کردهاي عراق

 

محمدصالح صدقیان

کارشناس ارشد مسائل عراق

وضع کردهای عراق حتی قبل از سال ۲۰۰۳ میلادی دقیقاً با مواضع ایالات متحده هماهنگ بود و حالا هم این روند مانند سابق ادامه دارد؛ تا جایی که در زمان سقوط صدام، کُردهای عراق با ایالات متحده همکاری کردند. نکته دیگر این است که پایگاه نظامی آمریکا در اربیل برای واشنگتن اهمیت بسیار زیادی دارد و به یاد داریم که در دوران ریاستجمهوری ترامپ پس از انتقال نظامیان ایالات متحده از سوریه به پایگاه نظامی الحریر در اربیل او صراحتاً این اقدام را یک واکنش مهم برای رصد ایران و مراقبت از منافع آمریکا در منطقه و اقلیم کردستان عراق دانست. به همین دلیل درهمتنیدگی امنیتی و سیاسی میان کردها و آمریکا در اقلیم کردستان عراق از قبل وجود داشته و آنها حضور ایالات متحده در اقلیم کردستان را نوعی تضمین امنیت و موجودیت خود میدانند.
این مسائل در حالی رخ میدهد که پارلمان عراق مصوبهای برای خروج آمریکا از این کشور روی میز دارد که البته الزامآور نیست. این در حالیست که ایالات متحده و عراق در زمان نخستوزیری نوری المالکی توافق امنیتی با یکدیگر به امضا رساندند که هماکنون در بغداد هم بسیاری از مقامات به دنبال ادامه همکاری دو جانبه در همان قالب هستند. حدود شش هفته پیش نخستوزیر عراق اعلام کرد که نامهای از واشنگتن برای ادامه همکاریهای مذکور دریافت کرده که این موضوع را باید یک مساله مهم قلمداد کرد. از منظر دیگر، مخالفتهایی هم میان طیف شیعیان عراق مبنی بر عدم خروج آمریکا از این کشور وجود دارد. به همین دلیل معتقدم که دولت فعلی عراق چندان موافق تعطیل شدن پایگاههای نظامی آمریکا در سراسر این کشور نیست. در این میان سفر مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به واشنگتن هم با نکاتی همراه است. برخی اعلام کردند که او در آمریکا دارای پرونده حقوقی است و برای حضور در دادگاه به این کشور سفر کرده اما باید توجه شود که نخستوزیر اقلیم کردستان عراق صرفاً با وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده دیدار خواهد کرد ولی رئیسجمهوری آمریکا و معاون وی از ملاقات با بارزانی امتناع کردند. این در حالیست که نخستوزیر عراق با معاون رئیسجمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ دیدار داشتند اما به هر ترتیب به نظرم عدم دیدار مقامات کاخ سفید با مسرور بارزانی چندان موضوعیت و اهمیت ندارد و حتی مواضع آنها در مورد ادامه حضور آمریکاییها در اقلیم کردستان عراق هم موضوع جدید به حساب نمیآید و از گذشته آنها بر همین موضوع تاکید داشتهاند.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
ارزان‌ترین سواری تولیدی ایران‌خودرو در بازار آزاد حدود ۶۶۰ میلیون قیمت دارد
امروز (شنبه ۲۵ فروردین) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۵۳ هزار واحد کاهش یافت.
فردا (یکشنبه) هفدهمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد برگزار می‌شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: ما در برنامه هفتم محدودیت‌هایی برای افزایش قیمت سوخت گذاشتیم که حتما دولت هم خلاف برنامه هفتم عمل نمی‌کند.
رئیس جمهور با تسلیت شهادت سه فرزند رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در پی حمله رژیم سفاک صهیونیستی به اردوگاه الشاطی تصریح کرد: رهبران مقاومت با این فداکاری‌ها و جانفشانی‌ها همراه با ملت خود در خط مقدم آزادسازی قدس شریف قرار دارند.