راز برقراری ثبات در بازار ارز

احسان قمری
کارشناس اقتصادی

در ۶ ماه گذشته شاهد ثبات و آرامش در بازار ارز بودیم که این آرامش ناشی از اجرای سیاست تثبیت است، بنابراین موفقیت‌های بانک مرکزی در حوزه آزادسازی منابع ارزی و اجرای سیاست تثبیت باعث ایجاد ثبات نسبی در بازار شده است. بانک مرکزی در زمان اربعین به جای اختصاص دلار به زائران، دینار تخصیص داد که این اقدام باعث کاهش فشار به منابع ارزی شد؛ همچنین بانک مرکزی برای ارز مسافرتی به جای دلار، ارز کشور مقصد را به مسافران پرداخت می‌کرد که این دو اقدام در ثبات نسبی بازار چند ماه اخیر نقش بسزایی داشته است. هر چند که بانک مرکزی در هماهنگی با وزارتخانه‌های مختلف برای تخصیص ارز به واردکنندگان و ایفای تعهدات ارزی اقدامات مناسبی انجام داده، اما عرضه ارز حاصل از صادرات به علت عدم ثبات در قوانین و جزیره‌ای عمل کردن بخش‌های مختلف نتوانست به ثبات بازار ارز کمک کند. بازار ارز به تحولات اطراف چه داخلی و چه خارجی واکنش نشان می‌دهد؛ به عنوان مثال زلزله هرات بازار ارز ایران را متاثر کرد، همچنین وقایع غزه با رژیم صهیونیستی نیز بر روند بازار ارز تاثیر گذار بود، البته این تاثیر مستقیم نیست، چون منابع ارزی ایران در طول چندین روز گذشته محدود نشده و سطح تقاضای مردم نیز افزایش پیدا نکرده است. افزایش انتظارات باعث می‌شود رفتار متقاضیان تغییر کند و نرخ ارز نیز به صورت کوتاه مدت افزایش یابد، اما با نگاه واقع بینانه التهابات بازار ارز کاهش می‌یابد و دلار به کانال قبلی خود بازمی‌گردد؛ چون تغییری در شرایط اقتصادی ایجاد نشده است. آزادسازی منابع ارزی توسط بانک مرکزی بر شرایط ارزی کشور اثر دارد و گشایش‌هایی را برای ایران رقم خواهد زد که البته برای بروز اثرات آن باید صبور باشیم.د افزایش نرخ ارز در چند روز گذشته به علت انتظارات تورمی بوده که با نگاه واقع بینانه به این موضوع که تغییری در متغیر‌های اقتصادی رخ نداده آرامش مجدد به بازار ارز برمی گردد.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
فرزین پس از جلسه هیات دولت گفت: رمز ریال یکشنبه ۳ تیر افتتاح می‌شود. رمز ریال پول بانک مرکزی است که دیگر به صورت اسکناس منتشر نمی‌شود بلکه به صورت الکترونیک منتشر خواهد شد این طرح یک موضوع بلندمدت است که منافع بسیار بلندمدتی هم دارد.
کارشناسان بازار ارز بر این باور هستند که سوخت افزایشی بازار در این روز‌ها، گفت‌وشنود‌هایی از نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو است.
پژو پارس و تارا V۴ امروز بیشتر از بقیه سواری‌های داخلی در بازار آزاد ارزان شدند
امروز (چهارشنبه ۳۰ خردادماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، حدود ۸ هزار واحد قد کشید.
گلایه مهدی غضنفری از وعده‌های بدون پشتوانه نامزدهای ریاست‌جمهوری:
مردم را قربانی فریب نکنید
مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی با گلایه از وعده های بدون پشتوانه نامزدهای ریاست جمهوری خطاب به آنان نوشت: شما را به صاحب عید قربان قسم، مردم را قربانی فریب نکنید.