راز برقراری ثبات در بازار ارز

احسان قمری
کارشناس اقتصادی

در ۶ ماه گذشته شاهد ثبات و آرامش در بازار ارز بودیم که این آرامش ناشی از اجرای سیاست تثبیت است، بنابراین موفقیت‌های بانک مرکزی در حوزه آزادسازی منابع ارزی و اجرای سیاست تثبیت باعث ایجاد ثبات نسبی در بازار شده است. بانک مرکزی در زمان اربعین به جای اختصاص دلار به زائران، دینار تخصیص داد که این اقدام باعث کاهش فشار به منابع ارزی شد؛ همچنین بانک مرکزی برای ارز مسافرتی به جای دلار، ارز کشور مقصد را به مسافران پرداخت می‌کرد که این دو اقدام در ثبات نسبی بازار چند ماه اخیر نقش بسزایی داشته است. هر چند که بانک مرکزی در هماهنگی با وزارتخانه‌های مختلف برای تخصیص ارز به واردکنندگان و ایفای تعهدات ارزی اقدامات مناسبی انجام داده، اما عرضه ارز حاصل از صادرات به علت عدم ثبات در قوانین و جزیره‌ای عمل کردن بخش‌های مختلف نتوانست به ثبات بازار ارز کمک کند. بازار ارز به تحولات اطراف چه داخلی و چه خارجی واکنش نشان می‌دهد؛ به عنوان مثال زلزله هرات بازار ارز ایران را متاثر کرد، همچنین وقایع غزه با رژیم صهیونیستی نیز بر روند بازار ارز تاثیر گذار بود، البته این تاثیر مستقیم نیست، چون منابع ارزی ایران در طول چندین روز گذشته محدود نشده و سطح تقاضای مردم نیز افزایش پیدا نکرده است. افزایش انتظارات باعث می‌شود رفتار متقاضیان تغییر کند و نرخ ارز نیز به صورت کوتاه مدت افزایش یابد، اما با نگاه واقع بینانه التهابات بازار ارز کاهش می‌یابد و دلار به کانال قبلی خود بازمی‌گردد؛ چون تغییری در شرایط اقتصادی ایجاد نشده است. آزادسازی منابع ارزی توسط بانک مرکزی بر شرایط ارزی کشور اثر دارد و گشایش‌هایی را برای ایران رقم خواهد زد که البته برای بروز اثرات آن باید صبور باشیم.د افزایش نرخ ارز در چند روز گذشته به علت انتظارات تورمی بوده که با نگاه واقع بینانه به این موضوع که تغییری در متغیر‌های اقتصادی رخ نداده آرامش مجدد به بازار ارز برمی گردد.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
آخرین اخبار
ویژه ها
امروز (دوشنبه ۷ اسفندماه) شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۱۶ هزار واحد افت کرد.
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در سال ۱۴۰۳ نسبت به امسال رشد حداقل سه برابری منابع بهینه‌سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی این است که در این حساب، ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تأمین شود.
امروز (دوشنبه) قیمت طلا در بازارهای جهانی، نزولی شد.
یورو خدماتی در نیمه کانال ۴۶ هزار فروخته می‌شود. هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۸۶۳ هزار تومان و هر قطعه سکه امامی ۳۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان به‌فروش رسیدند
مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس، ضمن تاکید بر اینکه، افزایش زیان این شرکت در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ناشی از افزایش قیمت مواداولیه در عین سرکوب قیمت‌ محصولات و قیمت‌گذاری دستوری است، بر موضوع اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات ارتقا یافته، انتظار خود برای به‌روز رسانی قیمت محصولات برای سال جاری اشاره کرد.