۲۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۷
به‌صورت کلی با ایجاد یا تشدید درگیری نظامی در هر نقطه از جهان (با توجه به حجم تنش‌ها) بازار‌های محلی یا جهانی واکنش نشان می‌دهند. احتمال وقوع جنگ عمدتا سبب ریزش بازار‌های پر ریسک و همچنین رونق دارایی‌های امن با نقدشوندگی بالا می‌شود.

رشد دلار با اخبار هولناک

ریسک‌های نظامی موجود در منطقه روی معاملات بازار ارز و طلای تهران اثر گذاشت. در حالی که نرخ ارز در بازار غیر‌رسمی روند کاهشی خود را طی می‌کرد، با تشدید درگیری‌های نظامی در نوار غزه، روند افزایشی جدیدی در بازار آغاز شد.

روز سه‌شنبه مقامات کشور در پیام‌هایی با محکوم کردن درگیری‌های منطقه از احتمال گسترش جبهه در صورت تداوم شرایط سخن گفتند. این خبر به خودی خود بازار معاملات فردایی دلار را تحت‌الشعاع خود قرار داد و قیمت این ارز مجددا به پله‌های انتهایی کانال ۵۰ رسید.

اما در بازار روز گذشته این رشد قیمت شدت بیشتری به خود گرفت به‌صورتی که در واپسین معاملات نقدی روز گذشته هر برگ از این اسکناس آمریکایی با حدود هزار و ۷۰ تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. رشد قیمت سکه نیز در بازار روز گذشته چشمگیر بود.

هر قطعه سکه طلای طرح جدید دیروز حدود ۸۰۰ هزار تومان گران‌تر از روز پیشین به فروش رسید. تحلیلگران اخبار ناگوار حمله سه‌شنبه شب به نوار غزه را از جمله موارد افزایش‌دهنده ریسک‌های نظامی دانسته و ضمن بررسی احتمالات پاسخگویی به این حمله معتقدند که بازار در واکنش به اخبار منفی رشد کرده است.

علت واکنش بازار‌ها به اخبار نظامی

به‌صورت کلی با ایجاد یا تشدید درگیری نظامی در هر نقطه از جهان (با توجه به حجم تنش‌ها) بازار‌های محلی یا جهانی واکنش نشان می‌دهند. احتمال وقوع جنگ عمدتا سبب ریزش بازار‌های پر ریسک و همچنین رونق دارایی‌های امن با نقدشوندگی بالا می‌شود.

دلیل این امر نیز مستقیما به شرایط جنگی بازمی‌گردد. ریسک آسیب‌های ناشی از درگیری نظامی برای کارخانه‌ها و صنایع سبب ریزش ارزش سهام آن‌ها در بازار سرمایه می‌شود. در مقابل سرمایه‌گذاران نیز دارایی‌های خود را به سمت بازار فلزات گران‌بها برده تا از امنیت و حفظ ارزش آن‌ها اطمینان حاصل کنند.

در یک مثال خرد‌تر در زمان شکل‌گیری تنش نظامی میان دو کشور، افرادی که به‌واسطه این درگیری‌ها ناچار به ترک محل زندگی خود هستند با تبدیل دارایی‌های خود به طلا یا ارز دیگر کشور‌ها سبب افزایش تقاضا در این بازار‌ها می‌شوند.

سیگنال‌های منفی در زمینه مناقشات نظامی نیز به همین شکل، اما در ابعاد کوچک‌تر بازار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. بازار تهران روز گذشته در واکنش به اخبار هولناک حمله به نوار غزه دچار نوسانات قیمتی شد.

هر برگ اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز سه‌شنبه در رقم ۵۰ هزار و ۲۳۰ تومان به فعالیت خود پایان بخشیده بود که در عصر روز گذشته با حدود هزار و ۷۰ تومان رشد نسبت به این رقم به سطح قیمتی ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته دچار رشد قیمت شدند.

هر برگ اسکناس یورو با حدود ۷۸۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۵۴ هزار و ۲۱۶ تومان رسید. پوند نیز در بازار روز گذشته با ۹۲۰ تومان رشد در رقم ۶۲ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد.

رشد دلار

 
منبع: دنیای اقتصاد
: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی مطرح کرد:
دو یادگار مهم رئیس جمهور شهید در صندوق توسعه ملی
مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در گفتگو با رادیو اقتصاد دو مصوبه مهم در هیأت امنای صندوق در دولت سیزدهم را از یادگارهای رئیس جمهور شهید سید ابراهیم رئیسی در صندوق توسعه ملی برشمرد.
آیفون 13 پرو مکس که به‌خاطر ممنوعیت واردات مدل‌های سری 14 و 15 گران‌ترین گوشی موجود در بازار است، تا 150 میلیون به‌خریداران پیشنهاد می‌شود
مراسم وداع، تشییع و تدفین پیکر مطهر شهید آیت‌آلله سید ابراهیم رئیسی طی روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.
در بسیاری از کشورها، اکثر کارت‌های اعتباری دارای تگ NFC هستند و در کل، فقط با نزدیک کردن گوشی یا کارت به دستگاه کارتخوان، مبلغ تعیین شده از حساب کاربر کسر می‌شود.
با تصمیم هیأت مدیره سازمان بورس، دامنه نوسان بورس محدود شد.