۲۷ مهر ۱۴۰۲ - ۰۲:۴۱
گروهی از دانشجویان دانشگاه فنی آیندهوون، یک رانندگی آزمایشی طاقت‌فرسا ۱۰۰۰ کیلومتری را با اولین خودروی شاسی‌بلند خورشیدی با موفقیت به پایان رساندند.

اولین خودروی شاسی‌بلند خورشیدی جهان

اولین خودروی شاسی‌بلند خورشیدی جهان یک آزمایش رانندگی ۶۲۰ مایلی (۱۰۰۰ کیلومتری) در سراسر مراکش را بدون شارژ کامل انجام داد.

به گزارش فرارو، توقف برای پر کردن مخزن یا شارژ کردن در یک سفر جاده‌ای طولانی یک ناامیدی همیشگی و اجتناب ناپذیر است، اما دانشجویان دانشگاه فنی آیندهوون ممکن است توقف‌های خود را برای همیشه کنار بگذارند.

خودروی دو نفره آنها، Stella Terra، به تازگی یک رانندگی آزمایشی ۶۲۰ مایلی (۱۰۰۰ کیلومتری) را در سراسر مراکش و صحرای بزرگ آفریقا بدون یک بار توقف برای شارژ کامل انجام داده است.

Stella Terra که توسط دانشجویان دانشگاه فناوری آیندهوون طراحی شده است، به عنوان اولین شاسی‌بلند خورشیدی در جهان توصیف می‌شود.

حداکثر سرعت این خودرو ۹۰ مایل در ساعت (۱۴۵ کیلومتر در ساعت) است، وزن آن تنها ۱.۲ تن است.

این وسیله نقلیه تنها با تکیه بر پنل‌های خورشیدی داخلی خودرو، از ساحل شمالی مراکش، از مسیر‌های خارج از جاده کوه‌های ریف و تپه‌های شنی صحرا عبور کرد.

مدیر پروژه گفت که فناوری پشت عملکرد خودرو یک دهه جلوتر از هر چیز دیگری است که در حال حاضر در بازار وجود دارد.

وی گفت: Stella Terra باید در شرایط سخت خارج از جاده مقاومت کند و در عین حال به اندازه کافی کارآمد و سبک باشد تا بتواند توسط خورشید انرژی بگیرد. به همین دلیل است که ما مجبور شدیم تقریباً همه چیز را برای Stella Terra خود طراحی کنیم، از سیستم تعلیق گرفته تا اینورتر‌های پنل‌های خورشیدی.

برای اطمینان از اینکه ماشین بتواند تنها با نیروی خورشید کار کند، مهندسان مجبور بودند شاسی را تا حد امکان سبک کنند.

در طول سفر جاده‌ای حماسی، تنها مشکل زمانی رخ داد که سیستم فرمان از کار افتاد. با این حال، این می‌تواند توسط کنار جاده تعمیر شود و تیم می‌تواند سفر را کامل کند.

این خودرو همچنین دارای یک باتری لیتیوم یونی داخلی است، به این معنی که می‌تواند در فواصل کوتاه‌تر در روز‌های آفتابی کمتر کار کند و از طریق ایستگاه‌های شارژ معمولی شارژ شود.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در سال ۱۴۰۳ نسبت به امسال رشد حداقل سه برابری منابع بهینه‌سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی این است که در این حساب، ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تأمین شود.
امروز (دوشنبه) قیمت طلا در بازارهای جهانی، نزولی شد.
یورو خدماتی در نیمه کانال ۴۶ هزار فروخته می‌شود. هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۸۶۳ هزار تومان و هر قطعه سکه امامی ۳۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان به‌فروش رسیدند
مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس، ضمن تاکید بر اینکه، افزایش زیان این شرکت در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ناشی از افزایش قیمت مواداولیه در عین سرکوب قیمت‌ محصولات و قیمت‌گذاری دستوری است، بر موضوع اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات ارتقا یافته، انتظار خود برای به‌روز رسانی قیمت محصولات برای سال جاری اشاره کرد.
معاون پژوهش سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه چه کسانی مشمول صدور صورتحساب الکترونیکی هستند گفت: فروشندگان خدمات و کالاهای تک نرخ و همچنین کسانی که سقف ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته و از صدور صورتحساب معاف هستند تا پایان سال ۱۴۰۴ رسید دستگاه‌ها و درگاه پرداخت الکترونیکی آنها به عنوان صورت حساب الکترونیکی تلقی می‌شود.