نقش مهم دولت در واردات خودرو

امیرحسن کاکایی
تحلیلگر بازار خودرو

برخی از نمایندگان مجلس اینگونه می‌گویند که دولت حق ندارد جلوی واردات خودروی کارکرده را بگیرد و مردم خودشان تشخیص می‌دهند که چه خودرویی وارد می‌کنند، اما در واقع دولت راه درستی را طی می‌کند؛ چرا که بدون اطمینان نسبت به واردات خودروی کارکرده ایمن که با جان مردم در ارتباط است نمی‌توان خودرویی وارد کشور کرد. دولت معتقد است واردات خودروی کارکرده زمانی انجام می‌شود که ضوابط خاص واردات آن اجرا شود تا این امر منجر به بهبود وضعیت متقاضیان خودرو و دسترسی راحت به خرید خودروی مورد نیاز جامعه شود. دولت معتقد است برای حل معضلات مرتبط با دسترسی راحت مردم به خودرو باید درست‌ترین راه انتخاب شود نه اینکه با واردات خودروی کارکرده که مشخص نیست ایمن است یا خیر وضعیت بدتر شود. دارا بودن آیین نامه و اجرای ضوابط و برخورداری از تجهیزات معاینه فنی پیشرفته در مناطق مرزی برای واردات خودروی کارکرده لازم و ضروری است و برهمین اساس هم دولت باید به فکر تامین نیروی انسانی کافی برای تحقق این موضوع باشد. به عنوان مثال اگر یک میلیون خودرو به کشور وارد شود؛ نیازمند استفاده از تجهیزات؛ امکانات و سرمایه گذاری مورد نیاز آن هم هستیم پس تا زمانی که تجهیزات و امکانات لازم فراهم نشده نباید اسیر تناقض‌ها و سخنان پوپولیستی شویم. در حال حاضر دولت تلاش می‌کند در این فضا مانع از جوسازی‌ها شود؛ چرا که اصرار برخی از نمایندگان مجلس و فشار به دولت برای واردات خودروی کارکرده بدون توجه به موضوعات اشاره شده که با ایمن بودن خودرو‌های وارداتی مرتبط است، قطعا وضعیت را بدتر می‌کند، اما خوشبختانه دولت این موضوع را تحت کنترل خود دارد. بانک مرکزی و مجموعه دولت باید در مقابل سودجویان و افرادی که با سخنان پوپولیستی خود تلاش می‌کنند از روی نظام بروکراتیک کشور رد شوند؛ بایستند و به صورت جدی با آنها برخورد کنند. همچنین اجازه ندهند از درآمد‌های ارزی برای واردات خودرو‌های ناایمن تا زمانی که دولت زمینه‌های لازم را فراهم نکرده، استفاده شود. افزایش درآمد‌های ارزی دولت حتی ممکن است عده‌ای را وادار کند که اگر لازم باشد سازمان ملی استاندارد را برای خواسته خود یعنی واردات خودروی کارکرده که ایمن بودن آن ثابت نشده حذف کنند، چراکه این افراد از سازمان استاندارد خواسته اند درباره ایمن بودن خودرو‌ها کوتاه بیاید؛ کوتاه بودنی که با منحل کردن فرقی ندارد، لذا بانک مرکزی و دولت باید از این موضوع و منابع ارزی مردم تا زمانی که ایمنی خودرو‌های وارداتی کارکرده مشخص شود، مراقبت لازم را به عمل بیاورد.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی مطرح کرد:
دو یادگار مهم رئیس جمهور شهید در صندوق توسعه ملی
مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در گفتگو با رادیو اقتصاد دو مصوبه مهم در هیأت امنای صندوق در دولت سیزدهم را از یادگارهای رئیس جمهور شهید سید ابراهیم رئیسی در صندوق توسعه ملی برشمرد.
آیفون 13 پرو مکس که به‌خاطر ممنوعیت واردات مدل‌های سری 14 و 15 گران‌ترین گوشی موجود در بازار است، تا 150 میلیون به‌خریداران پیشنهاد می‌شود
مراسم وداع، تشییع و تدفین پیکر مطهر شهید آیت‌آلله سید ابراهیم رئیسی طی روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.
در بسیاری از کشورها، اکثر کارت‌های اعتباری دارای تگ NFC هستند و در کل، فقط با نزدیک کردن گوشی یا کارت به دستگاه کارتخوان، مبلغ تعیین شده از حساب کاربر کسر می‌شود.
با تصمیم هیأت مدیره سازمان بورس، دامنه نوسان بورس محدود شد.