۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰
شرکت ایران خودرو در گزارشی رسماً احتکار هایما را تأیید کرد.

ایران‌خودرو رسماً احتکار هایما را تأیید کرد

تسنیم نوشت: شرکت ایران‌خودرو در گزارش رسمی خود به سازمان بورس تأیید کرد که در شهریورماه خودرو‌های تولیدشده هایما را احتکار کرده و به بازار عرضه نکرده بود.

طی یک هفته اخیر مسئولان استاندارد، تعزیرات و سازمان حمایت بر احتکار خودرو توسط ایران‌خودرو صحه گذاشته‌اند.

 

روز دوشنبه رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای‌عالی قضائی به موضوع احتکار خودرو پرداخت و دراین‌باره گفت: برخی رسانه‌ها می‌گویند "خودرو‌ها را عمدی نگه‌داشته‌اند تا قیمت را بالا ببرند"، این مدل اخبار مردم را می‌آزارد، قبلاً به بازرسی کل کشور هم گفته‌ام ورود کنند و خودروساز‌ها به‌صراحت به مردم توضیح بدهند و بگویند خودرو‌ها فلان ایراد را دارند.

رئیس قوه قضائیه افزود: حسب اعلام سازمان تعزیرات، در جریان بازدید از یک پارکینگ مستقر در خراسان رضوی، ۱۰ هزار خودروی عرضه‌نشده مشاهده شد که ۶ هزار دستگاه از آن‌ها دارای ایراد و نقص فنی بوده و ۴ هزار دستگاه دیگر بلااشکال بودند، اما عرضه نمی‌شدند؛ به‌محض بازدید و ورود سازمان تعزیرات، متولی عرضه خودرو در آن بخش، با شتابزدگی و تعجیل مشغول عرضه و واگذاری خودرو‌ها می‌باشد! علی‌ای‌حال باید مقوله عرضه خودرو به‌صورت جامع و کامل مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد و موضوع به‌صورت شفاف برای مردم و مشتریان تبیین شود؛ بنا بر نقلی که شده سازمان استاندارد نیز اعلام کرده است که خودرو‌های عرضه‌نشده فاقد مشکل از ناحیه استاندارد هستند.

اشاره رئیس قوه قضائیه به احتکار چهار هزار هایما توسط شرکت ایران‌خودرو است که مدیران این شرکت مدعی بودند استاندارد صندلی دارند، اما پس از رسانه‌ای شدن این احتکار، نسبت به تحویل آن‌ها اقدام کردند.

تیم گشت مشترک تعزیرات حکومتی در دهم مهرماه از شرکت ایران‌خودروی مشهد بازدید کرد و در همین راستا پرونده ظن احتکار برای چهار هزار خودروی ایران خودروی هایما و پژوپارس در پارکینگ بینالود مشهد تشکیل شد این امر مهر تاییدی بر احتکار خودرو‌هایی است که آماده تحویل هستند، ولی خودروساز از تحویل آن‌ها به مشتریان خودداری می‌کند.

در همین راستا، سید مرتضی مدنی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ۱۵ مهرماه گفت که در گشت مشترک تعزیرات حکومتی در پارکینگ بینالود مشخص شد از ۱۰ هزار خودروی موجود چهار هزار خودرو هایما، پژو پارس بدون پلاک در این مجموعه وجود دارد که به‌ظن احتکار پرونده تخلف برای این شرکت تشکیل شد.
به‌گفته مدنی، احراز این تخلف نیازمند گزارش کارشناسی و تأیید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است که در صورت تأیید با فوریت رسیدگی خواهد شد.

همچنین رئیس سازمان تعزیرات حکومتی فرصت ۱۰ روزه به مدیران این خودروساز داده است تا خودرو‌ها را به دست مصرف‌کنندگان واقعی برسانند در غیر این صورت با آن‌ها به‌جرم سودجویی یا گرانفروشی کالایی برخورد خواهد شد.

در همین راستا گزارش رسمی که ایران‌خودرو به سازمان بورس داده نشان می‌دهد این شرکت در شهریورماه ۲۴۱۰ دستگاه هایما تولید کرده، اما فقط ۲۶۳ دستگاه را به مشتریان فروخته است، یعنی بیش از ۲۱۰۰ دستگاه هایمای تولیدی خود در شهریور را احتکار کرده بود.

همچنین در مجموع ۶ ماه نخست امسال ایران خودرو ۱۰۵۲۸ دستگاه هایما تولید کرده که فقط ۷۶۵۵ دستگاه آن را به مشتریان فروخته بود، یعنی مجموعاً ۲۸۷۳ دستگاه هایما توسط ایران‌خودرو تا پایان شهریور احتکار شده بود.

: اشتراک گذاری
برچسب ها: ایرانخودرو هایما
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در سال ۱۴۰۳ نسبت به امسال رشد حداقل سه برابری منابع بهینه‌سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی این است که در این حساب، ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تأمین شود.
امروز (دوشنبه) قیمت طلا در بازارهای جهانی، نزولی شد.
یورو خدماتی در نیمه کانال ۴۶ هزار فروخته می‌شود. هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۸۶۳ هزار تومان و هر قطعه سکه امامی ۳۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان به‌فروش رسیدند
مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس، ضمن تاکید بر اینکه، افزایش زیان این شرکت در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ناشی از افزایش قیمت مواداولیه در عین سرکوب قیمت‌ محصولات و قیمت‌گذاری دستوری است، بر موضوع اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات ارتقا یافته، انتظار خود برای به‌روز رسانی قیمت محصولات برای سال جاری اشاره کرد.
معاون پژوهش سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه چه کسانی مشمول صدور صورتحساب الکترونیکی هستند گفت: فروشندگان خدمات و کالاهای تک نرخ و همچنین کسانی که سقف ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته و از صدور صورتحساب معاف هستند تا پایان سال ۱۴۰۴ رسید دستگاه‌ها و درگاه پرداخت الکترونیکی آنها به عنوان صورت حساب الکترونیکی تلقی می‌شود.