نشانه‌های بهبود شرایط اقتصادی

مرتضی عزتی
اقتصاددان

مــــرکز آمــار در جدیدترین آمار خود رشد اقتصادی در فصل اول امسال را ۷.۹ درصد اعلام کرد که آمار خوبی محسوب می‌شود؛ ضمن اینکه در بین اجزای تولید بیشترین رشد به بخش خدمات اختصاص یافته است. دو فاکتور گفته شده یعنی افزایش فعالیت بخش خدمات و رشد فروش نفت باعث بهبود وضعیت تولید و افزایش چشم‌گیر رشد اقتصادی نسبت به سال گذشته شده است، به طوری که هم اکنون فروش نفت به بیش‌از ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. سیاست‌های بانک‌مرکزی نظیر ایجاد مرکز مبادله ارز و طلای ایران و اجرای سیاست تثبیت در چندین ماه گذشته موجب کنترل نرخ ارز و ایجاد ثبات و آرامش در بازار شده است. با ایجاد مرکز مبادله تقاضاکنندگان ارز می‌توانند نیاز خود را به راحتی برطرف کنند. کنترل نرخ ارز در دامنه‌ای مشخص و همچنین اجرای سیاست تثبیت باعث ایجاد آرامش‌خاطر در بین فعالان اقتصادی، اعم از تولیدکننده و تجار شده است. با راه‌اندازی مرکز مبادله ایران تقاضا در بازار غیررسمی کاهش یافته است در چندین ماه اخیر خبر‌های خوبی در حوزه بین‌الملل به گوش رسیده که اثر مثبت خود را بر بازار ارز گذاشته است. آزادسازی پول‌های بلوکه شده این سیگنال را به فعالان اقتصادی می‌دهد که امکان گسترش مذاکرات و ارتباطات با کشور‌های دیگر و حاصل شدن بهبود‌هایی برای اقتصاد وجود دارد به همین دلیل مردم احتمال می‌دهند که نرخ ارز رشد زیادی نخواهد داشت و آن دسته از افرادی که نرخ ارز را به منظور سفته بازی و سوداگری خریداری می‌کردند، از بازار خواهند رفت. با کم شدن تقاضا از سمت سوداگران و سفته بازان نرخ ارز به طور نسبی کم‌نوسان و ثابت می‌شود و نسبت به قبل نیز با ثبات‌تر خواهد بود. در کنار آزادسازی ۶ میلیارد دلار منابع ارزی ایران در کره‌جنوبی، فروش نفت و افزایش‌های درآمد‌های ارزی دولت نیز تاثیر مثبتی بر فضای اقتصاد و بازار ارز داشته است.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
آخرین اخبار
ویژه ها
جمعی از رأی اولی‌ها و خانواده‌های شهدا با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
امروز (سه شنبه) قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۲ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید.
همزمان با رشد نرخ طلا، سکه امامی به مرز ۳۴ میلیون نزدیک شد .سکه امامی امروز سه‌شنبه هشتم اسفند همزمان با نیمه ابتدایی معاملات امروز بازار ۳۳ میلیون و ۹۵۶ هزار تومان فروخته شد. قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز ۲۷۵ هزار تومان ارتقا پیدا کرد.
متقاضیان از فردا (دوشنبه هفتم اسفند ماه) به مدت سه روز (تا پایان روز چهارشنبه ٩ اسفند ماه) فرصت دارند که از طریق سایت سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای داخلی (www.esalecar.ir) برای تبدیل خودروی خود اقدام کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تعیین حقوق و دستمزد کارگران از وظایف شورای عالی کار است.