۲۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳
جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در سپتامبر، هشت درصد افزایش یافت که سومین رشد ماهانه متوالی این گرید نفتی بوده است.

قیمت نفت سنگین ایران افزایش یافت

جدیدترین گزارش بازار نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نشان داد: قیمت نفت سنگین ایران در سپتامبر، به ۹۴ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید که هفت دلار و ۵ سنت معادل هشت درصد در مقایسه با قیمت ۸۷ دلار و ۵۸ سنت در اوت، افزایش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون، ۸۲ دلار و ۳۷ سنت در مقایسه با ۱۰۴ دلار و ۱۶ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ بوده است.

ارزش سبد نفتی اوپک در سپتامبر، به ۹۴ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید که هفت دلار و ۲۷ سنت معادل ۸.۳ درصد در مقایسه با ۸۷ دلار و ۳۳ سنت در اوت، افزایش داشت. با این حال، میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون، به ۸۲ دلار و ۱۲ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با میانگین ۱۰۴ دلار و ۱۶ سنت در مدت مشابه سال گذشته، ۲۲ دلار و ۴ سنت معادل ۲۱.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

طبق آمار منابع ثانویه اوپک، مجموع تولید نفت اوپک در سپتامبر، به ۲۷.۷۵ میلیون بشکه در روز رسید که بر مبنای ماه به ماه، ۲۷۳ هزار بشکه در روز افزایش داشت. تولید نفت به طور عمده در نیجریه، عربستان سعودی و کویت افزایش پیدا کرد اما در ونزوئلا و گینه استوایی کاهش یافت.

تولید نفت ایران با ۱۵ هزار بشکه در روز افزایش، به ۳.۰۵۸ میلیون بشکه در روز رسید.

صعود قیمت نفت در پی تحریم‌های جدید آمریکا

قیمت نفت روز جمعه پس از آن که آمریکا، برنامه تحریم‌ها علیه صادرات نفت روسیه را تشدید کرد و باعث برانگیخته شدن هراس از محدودیت عرضه شد، افزایش یافت.

بهای معاملات نفت برنت با ۵۰ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش، به ۸۶ دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۴ سنت معادل ۰.۸ درصد افزایش، به ۸۳ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت از ابتدای هفته جاری تاکنون، ۲.۳ درصد افزایش و شاخص نفت آمریکا، ۰.۹ درصد افزایش نشان می دهد. هر دو شاخص دوشنبه هفته جاری، تحت تاثیر دورنمای احتمال اختلال در صادرات نفت خاورمیانه در پی درگیری میان مبارزان فلسطینی و رژیم صهیونیستی، افزایش چشمگیری پیدا کردند. اما در روزهای بعد، بخشی از این رشد قیمت را واگذار کردند.

با این حال، آمریکا روز پنج شنبه، نخستین تحریم‌ها علیه مالکان نفتکشهای حامل نفت روسیه که با قیمت بالاتر از مکانیزم سقف قیمت گروه هفت فروخته شده اند را وضع کرد. روسیه دومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان و صادرکننده بزرگ نفت است و تشدید سخت گیری آمریکا، ممکن است صادرات این کشور را محدودتر کند.

همچنین، اوپک روز پنج شنبه، پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت را با اشاره به تاب آوری اقتصاد جهانی در سال میلادی جاری، بدون تغییر نگه داشت و رشد بیشتر تقاضای چین برای نفت را پیش بینی کرد.

بر اساس گزارش رویترز، دانیل هاینس، استراتژیست گروه ANZ در یادداشتی نوشت: بخش عرضه همچنان مورد توجه بازار نفت مانده است و قیمت‌ها در اوایل معاملات روز جمعه، تحت تاثیر اجرای سخت گیرانه تر تحریم‌های آمریکا، افزایشی شدند. همچنین، پیش بینی اوپک از کاهش ذخایر نفت به میزان سه میلیون بشکه در روز در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، از قیمتها پشتیبانی کرد.

: اشتراک گذاری
برچسب ها: نفت اوپک قیمت نفت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
آخرین اخبار
ویژه ها
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در سال ۱۴۰۳ نسبت به امسال رشد حداقل سه برابری منابع بهینه‌سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی این است که در این حساب، ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تأمین شود.
یارانه نقدی را می‌توان از خودپرداز برداشت کرد اما این امکان برای مبلغ یارانه تشویقی وجود ندارد.
به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی، قبل از ده اسفند و احتمالا دوشنبه واریز می‌شود.
علی‌رغم بازنگری و اصلاح قیمت برخی محصولات، همچنان فاصله قیمتی کارخانه از بازار آزاد به‌عنوان تعیین‌کننده واقعی قیمت خودرو زیاد است و هنوز قیمت‌گذاری دستوری به نفع دلال‌ها و واسطه‌ها تمام می‌شود.
سخنگوی اقتصادی دولت با بازخوانی تازه‌ترین گزارش مرکز آمار درباره وضعیت بخش حقیقی اقتصاد در پاییز امسال، گفت: رشد اقتصادی در پاییز امسال با ثبت عدد ۵.۱ درصد با نفت و ۲.۵ درصد بدون احتساب نفت، ادامه‌دهنده روند مثبت رشد در فصول گذشته بوده است.