۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۸
پس از بحث و تبادل نظر درخصوص نحوه عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا و این مساله که عرضه فولاد و سیمان در بورس منجر به رشد قیمت در بازار این محصولات می‌شود، بنا به گفته وزیر اقتصاد، بورس کالا آمادگی دارد ابزارهایی را برای مدیریت عرضه و تقاضا در اختیار سیاست‌گذار حوزه مسکن قرار دهد. وزارت راه نیز پیشنهاد داده یک اتاق در بورس کالا به منظور خرید مصالح با قیمت پایه در اختیار این وزارتخانه گذاشته شود.

سرنوشت مسکن به بورس گره می خورد؟

بحث درباره خروج یا ماندن سیمان و فولاد در بورس کالا به تدریج با همکاری بین وزارت اقتصاد و وزارت راه و شهرسازی در حال رسیدن به نتایج مثبتی است. بر اساس آخرین صحبت خاندوزی، بورس کالا کاملا آمادگی دارد با نظر وزارت راه و صمت ابزارهای لازم را در اختیار سیاست‌گذار حوزه مسکن قرار دهد و اصلاحات در چارچوب بورس کالا باشد.

بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی - نیز عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا را باعث رشد قیمت این کالاها می‌داند اما هیچ‌گاه اعلام نکرد که سیمان و فولاد از بورس خارج شود. حتی فعالان صنعت ساختمان، بورس را یک ساختار شفاف و مترقی می‌دانند و اصراری بر خارج شدن مصالح ساختمانی از بورس ندارند.

اما پیشنهاد مشخص وزارت راه و شهرسازی چیست؟ غلامرضا صالحی ـ رییس بنیاد مسکن - در این زمینه به ایسنا گفت: آقای بذرپاش پیشنهاد داده تا یک اتاق اختصاصی در بورس کالا برای طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شود تا وزارت راه و شهرسازی بتواند با قیمت پایه بورس، مصالح را از طریق آن اتاق خریداری کند و فروش مصالح به سازندگان پروژه مسکن ملی در مکانیزم قیمت رقابتی قرار نگیرد.

با توجه به صحبت‌های امروز خاندوزی ظاهرا دو وزارتخانه صمت و راه به تفاهماتی در این زمینه رسیده‌اند.

سید احسان خاندوزی، روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود بیان کرد که نباید فراموش کنیم اساسا علت ورود مصالح ساختمانی به بورس کالا ناشی از فرآیندهای حواله‌ای فسادزایی بود که پیش از این وجود داشت و برای دلالان فرصت‌های زیادی برای سودهای غیرمولد ایجاد می‌کرد اما مصرف‌کننده واقعی این محصولات نمی‌توانست این اقلام را تامین کند. برای حل این چالش تصمیم به عرضه در بورس گرفته شد.

به گفته خاندوزی، در عین حال بورس کالا ابزارهای خوبی برای مدیریت در طرف عرضه و تقاضا در اختیار سیاست‌گذار قرار می‌دهد که قابل استفاده و فعال سازی است. به وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده‌ام بورس کالا کاملا آمادگی دارد با نظر وزارت راه و صمت این ابزارها را در اختیار سیاست‌گذار حوزه مسکن قرار دهد و اصلاحات در چارچوب بورس کالا باشد.

فعالان صنعت ساختمان نیز نظرشان بر ماندن مصالح در بورس است. جمشید برزگر ـ رییس کانون انبوه‌سازان - در این زمینه اظهار کرد که فولاد و سیمان سهم قابل توجهی از هزینه ساخت را به خود اختصاص نمی‌دهد و سهم اصلی به زمین و خدمات مربوط می‌شود اما معتقدیم در بورس کالا باید قیمت فولاد و سیمان مدیریت شود.

فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان - نیز گفت: در اینکه بورس یک ابزار مترقی محسوب می‌شود شکی نیست، اما ساز و کار امروز بورس کالا در ایران از نقص‌های اساسی برخوردار است که خود دوستان بورسی هم به آن اذعان دارند. باید مشخص شود قیمت‌ها به چه شکل کشف می‌شود. دولت باید ریسک قیمت مصالح ساختمانی را در پروژه نهضت ملی مسکن کاهش دهد که یکی از این موارد مدیریت قیمت سیمان و فولاد است.

: اشتراک گذاری
برچسب ها: مسکن بورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
ارزان‌ترین سواری تولیدی ایران‌خودرو در بازار آزاد حدود ۶۶۰ میلیون قیمت دارد
امروز (شنبه ۲۵ فروردین) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه، بیش از ۵۳ هزار واحد کاهش یافت.
فردا (یکشنبه) هفدهمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد برگزار می‌شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: ما در برنامه هفتم محدودیت‌هایی برای افزایش قیمت سوخت گذاشتیم که حتما دولت هم خلاف برنامه هفتم عمل نمی‌کند.
رئیس جمهور با تسلیت شهادت سه فرزند رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در پی حمله رژیم سفاک صهیونیستی به اردوگاه الشاطی تصریح کرد: رهبران مقاومت با این فداکاری‌ها و جانفشانی‌ها همراه با ملت خود در خط مقدم آزادسازی قدس شریف قرار دارند.