۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴
قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا تحت تاثیر دلار قوی‌تر، افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا و سیگنال‌های گوناگون پیرامون عرضه، یک درصد کاهش یافت.

نفت به زیر ۹۰ دلار سقوط کرد

ایسنا نوشت: قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا تحت تاثیر دلار قوی‌تر، افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا و سیگنال‌های گوناگون پیرامون عرضه، یک درصد کاهش یافت.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در دسامبر، با ۹۲ سنت معادل ۱.۰۱ درصد کاهش، به ۸۹ دلار و ۷۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۲ سنت معادل ۱.۰۴ درصد کاهش، به ۸۷ دلار و ۹۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته یک دلار و ۴۹ سنت و شاخص نفت آمریکا یک دلار و ۹۷ سنت سقوط کرده بود.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی برای مشتریان نوشتند: قیمت نفت برنت به حدود ۹۰ دلار در هر بشکه نزول کرد زیرا افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا و افزایش قیمت دلار، فضای بازار را تحت تاثیر قرار داد. هر چند میزان عرضه، اندک است اما نرخ‌های بهره بالاتر، به معنای ذخیره سازی گران نفت بوده و ممکن است به کاهش بیشتر ذخایر نفت منجر شده و قیمت معاملات نقدی را افزایش دهد.

پس از اینکه دولت آمریکا از تعطیلی جزئی اجتناب کرد و داده‌های اقتصادی، انتظارات برای بالاتر ماندن نرخ‌های بهره به مدت طولانی‌تر در آمریکا را تقویت کرد، دلار آمریکا اوایل روز دوشنبه، در برابر سبدی از همتایان خود، به بالاترین حد در ۱۰ ماه گذشته صعود کرد. نرخ‌های بهره بالاتر همراه با دلار قوی‌تر، نفت را برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر کرده و تقاضا برای نفت را کمتر می‌کند.

عامل دیگری که در کاهش قیمت نفت تاثیر داشت، خبر ازسرگیری فعالیت خط لوله نفتی عراق در هفته جاری بود که از سوی وزیر انرژی ترکیه اعلام شد.

طبق نظرسنجی رویترز، عربستان سعودی احتمالا قیمت فروش گرید نفتی عرب لایت برای آسیا را در نوامبر برای پنجمین ماه متوالی افزایش خواهد داد. شرکت آرامکوی سعودی ممکن است قیمت فروش رسمی خود برای نفت ترش را حدود ۴۵ سنت در هر بشکه برای نوامبر افزایش دهد. قیمت فروش آرامکو معمولا پنجم هر ماه اعلام می‌شود و روی قیمت گریدهای نفتی که از خاورمیانه صادر می‌شوند نظیر نفت ایران، کویت و عراق، تاثیر می‌گذارد.

قیمت نفت خاورمیانه در سپتامبر که عربستان سعودی اعلام کرد کاهش عرضه اضافی یک میلیون بشکه در روز را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه می‌دهد، جهش پیدا کرد.

عربستان سعودی و روسیه اعلام کرده‌اند کاهش عرضه اضافی خود را ماهانه بازبینی خواهند کرد. نشست وزیران اوپک پلاس روز چهارشنبه برگزار می‌شود. انتظار می‌رود اوپک پلاس در نشست چهارشنبه، سیاست تولید خود را بدون تغییر نگه دارد و محدودیت عرضه را حفظ کند.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران شرکت BMI Research می‌گویند: با توجه به اینکه اقتصاد جهانی کند شده است، این گروه احتمالا می‌خواهد محدودیت عرضه فعلی خود را حفظ کند و اگر شرایط بازار اقتضا کند، میزان کاهش‌ تولید را بیشتر خواهد کرد.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
آخرین اخبار
ویژه ها
جمعی از رأی اولی‌ها و خانواده‌های شهدا با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
امروز (سه شنبه) قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۲ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید.
همزمان با رشد نرخ طلا، سکه امامی به مرز ۳۴ میلیون نزدیک شد .سکه امامی امروز سه‌شنبه هشتم اسفند همزمان با نیمه ابتدایی معاملات امروز بازار ۳۳ میلیون و ۹۵۶ هزار تومان فروخته شد. قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز ۲۷۵ هزار تومان ارتقا پیدا کرد.
متقاضیان از فردا (دوشنبه هفتم اسفند ماه) به مدت سه روز (تا پایان روز چهارشنبه ٩ اسفند ماه) فرصت دارند که از طریق سایت سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای داخلی (www.esalecar.ir) برای تبدیل خودروی خود اقدام کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تعیین حقوق و دستمزد کارگران از وظایف شورای عالی کار است.