۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۶
از نظر معامله‌گران این روزها بازار کاملاً سیاسی شده و انواع خبرها به بازار می‌رسد و همین امر باعث شده سطح احتیاط معامله‌گران دلار بیشتر از قبل شود.

بازار ارز سیاسی شد

اقتصادنیوز نوشت: برخی از فعالان بازار می‌گویند به نظر می‌رسد که با اخبار ضد و نقیض سیاسی در روزهای اخیر سطح احتیاط معامله‌گران ارزی تا حدودی بالا رفته و آنها به‌راحتی حاضر به‌ قرار گرفتن در موقعیت خرید دلار نیستند.

از نظر معامله‌گران این روزها بازار کاملاً سیاسی شده و انواع خبرها به بازار می‌رسد و همین امر باعث شده سطح احتیاط معامله‌گران دلار بیشتر از قبل شود.

روز گذشته یک خبر در بین بازیگران ارزی برجسته شد؛ اول اظهارات سخنگوی وزارت خارجه قطر که گفته بود احتمال رسیدن به تفاهمات جدید میان ایران و آمریکا افزایش‌یافته است و دیگری، سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به قطر؛ کشوری که پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی پس از آزادسازی به 2 بانک آن واریز شد. بر اساس اخبار منتشره از محتوای گفت و گوی رئیس بانک مرکزی ایران با مقامات قطری، ظاهرا تصمیم بر آن است که پول‌های آزاد شده صرف خرید و واردات اقلام موردنیاز شود. کاهشی‌های بازار از این خبر این نتیجه را گرفتند که در هفته آینده مقدار قابل‌توجهی دلار و درهم به بازار خلیج‌فارس تزریق خواهد شد. در واقع این گروه از فعالان بازار، سفر رئیس‌کل بانک مرکزی را عامل افت قیمت بازار روز گذشته می‌دانند.

به طور کلی، پس از آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ارزی ایران و انتقال آنها به قطر، گمانه‌های زیادی دررابطه‌با محدودیت‌ها و مقصد این دارایی‌ها مطرح شد. عده‌ای از تحلیلگران اقتصادی باور دارند حتی با وجود محدودیت‌های اعمال شده بر این دارایی‌ها، استفاده از آنها جهت خرید کالاهای غیر تحریمی سبب افت فشار از روی بازار ارز داخل شده و در نتیجه احتمال شروع نوسانات قیمتی جدید از میان می‌رود.

معامله‌گران فنی معتقدند اگر قیمت دلار امروز بالای مرز حمایت ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت دهد می‌تواند به سمت مقاومت ۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان حرکت کند. در غیر این صورت قیمت دلار می‌تواند حمایت کف کانال ۴۹ هزار تومان را تست کند.

گروهی از معامله‌گران باتوجه‌به همراهی‌نکردن قیمت دلار سلیمانیه با دلار هرات در پشت خط معتقدند قیمت دلار شل می‌شود. در مقابل گروهی از معامله‌گران معتقدند بازار ارز هرات در روز چهارشنبه تعطیل بوده و تسویه‌ها برای امروز است و این موضوع می‌تواند بازار ارز را در ساعات ابتدایی نوسانی کند.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
آخرین اخبار
ویژه ها
جمعی از رأی اولی‌ها و خانواده‌های شهدا با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
امروز (سه شنبه) قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۲ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۵۱ سنت رسید.
همزمان با رشد نرخ طلا، سکه امامی به مرز ۳۴ میلیون نزدیک شد .سکه امامی امروز سه‌شنبه هشتم اسفند همزمان با نیمه ابتدایی معاملات امروز بازار ۳۳ میلیون و ۹۵۶ هزار تومان فروخته شد. قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز ۲۷۵ هزار تومان ارتقا پیدا کرد.
متقاضیان از فردا (دوشنبه هفتم اسفند ماه) به مدت سه روز (تا پایان روز چهارشنبه ٩ اسفند ماه) فرصت دارند که از طریق سایت سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای داخلی (www.esalecar.ir) برای تبدیل خودروی خود اقدام کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تعیین حقوق و دستمزد کارگران از وظایف شورای عالی کار است.