۲۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۰
آنفولانزا یک بیماری حاد دستگاه تنفسی است که به وسیله تیپ های مختلف ویروس آنفولانزا ایجاد میشود. ویروس آنفولانزا میتواند منجر به بیماری متوسط تا شدید در افراد شود. این بیماری حتی میتواند برای برخی از افراد بسیار کشنده باشد.

چرایی ایمن سازی در مقابل بیماری آنفولانزا

 دکتر فرهاد مددنژاد

پزشک و پژوهشگر حوزه دارو و درمان

 آنفولانزا یک بیماری حاد دستگاه تنفسی است که به وسیله تیپ های مختلف ویروس آنفولانزا ایجاد میشود. ویروس آنفولانزا میتواند منجر به بیماری متوسط تا شدید در افراد شود. این بیماری حتی میتواند برای برخی از افراد بسیار کشنده باشد. ویروس آنفولانزا در افرادی که بیماری زمینهای و یا سیستم ایمنی ضعیفتری دارند، بیماری شدیدتری را ایجاد میکند. تزریق واکسن آنفولانزا بهترین و موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و خطرات بالقوه ناشی از این بیماریست. کمیته واکسیناسیون کشوری آمریکا، واکسیناسیون سالانه را به عنوان موثرترین راه پیشگیری از نفولانزا برای تمام افراد بالای شش ماه توصیه میکند. بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا دهم شهریور تا دهم آبان ماه است؛ اگر واکسیناسیون در این بازه زمانی امکان پذیر نبود توصیه میشود که تا پایان دی ماه حتماحتماً تزریق صورت گیرد.

تزریق واکسن آنفولانزا در گروههای پرخطر از جمله بیماران دیابتی، آسم ، بیماری های انسدادی ریه COPD، بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی، بیماران سرطانی، بیماران مبتلا به اختلالات قلبی عروقی و افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی ضروری است. کودکان، زنان باردار و افراد سالمند بویژه بالای ۶۵ سال از دیگر گروههای پرخطر کاندید ضروری دریافت واکسن آنفولانزا هستند.

واکسن انفولانزا تولید شده توسط متخصص دانش بنیان کشورمان، واکسن نوترکیب چهار ظرفیتی حاوی ذرات پروتئینی ویروسی است که در برابر بیماریهای ناشی از ویروس های زیرگروه A و B آنفلوآنزا به صورت فعال، ایمنی زایی ایجاد میکند که براساس سویه های اعلامی سازمان بهداشت جهانی برای امسال تولید شده است. واکسن نوترکیب تولید داخل فاقد هر گونه پروتئین با منشا تخم مرغ، آنتی بیوتیک و یا مواد نگهدارنده است. واکسن فلوگارد تنها واکسن نوترکیب موجود در داروخانه های کشور است؛ این واکسن به دلیل فرایند تولید نوترکیب با فناوری بالا، حساسیت زایی کمتری نسبت به واکسن های تولید شده بر پایه تخم مرغی موجود در ایران دارد. از دیگر مزایای مهم این واکسن نوترکیب می توان به خلوص ۹۵درصدی، محافظت ۳۰درصد بیشتر در برابر ویروس آنفولانزا، استفاده از پروتئینهای ویروسی و عدم استفاده از تخم مرغ و تولید با فناوری جدید و به روز دنیا اشاره کرد.

واکسن ایرانی نوترکیب از جهش هایی که امکان دارد هنگام رشد ویروسها در داخل تخم مرغ طی فرایند تولید رخ دهد عاری است؛ نکته مهم اینکه جهش های احتمالی میتواند بر عملکرد نهایی واکسن تاثیر بگذارد.
واکسن نوترکیب تولید شده توسط متخصصان دانش بنیان کشور، کلیه کارآزمایی های مربوطه را با موفقیت پشت سر گذاشته و امسال سومین سال تولید و مصرف آن در ایران است.

: اشتراک گذاری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
انتشار یافته:۰ | در انتظار بررسی:۰
* نظر:
ویژه ها
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در سال ۱۴۰۳ نسبت به امسال رشد حداقل سه برابری منابع بهینه‌سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش‌بینی این است که در این حساب، ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تأمین شود.
امروز (دوشنبه) قیمت طلا در بازارهای جهانی، نزولی شد.
یورو خدماتی در نیمه کانال ۴۶ هزار فروخته می‌شود. هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۸۶۳ هزار تومان و هر قطعه سکه امامی ۳۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان به‌فروش رسیدند
مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس، ضمن تاکید بر اینکه، افزایش زیان این شرکت در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ناشی از افزایش قیمت مواداولیه در عین سرکوب قیمت‌ محصولات و قیمت‌گذاری دستوری است، بر موضوع اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات ارتقا یافته، انتظار خود برای به‌روز رسانی قیمت محصولات برای سال جاری اشاره کرد.
معاون پژوهش سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه چه کسانی مشمول صدور صورتحساب الکترونیکی هستند گفت: فروشندگان خدمات و کالاهای تک نرخ و همچنین کسانی که سقف ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته و از صدور صورتحساب معاف هستند تا پایان سال ۱۴۰۴ رسید دستگاه‌ها و درگاه پرداخت الکترونیکی آنها به عنوان صورت حساب الکترونیکی تلقی می‌شود.